Urodziny Taernu, Święta, forum i Broken Ranks – Obecnie pracujemy nad… Cz. 189

Już niebawem aż 9h HH na urodziny Taernu! Ponadto wielkimi krokami zbliża się Event Świąteczny, a wraz z nim masa expa i nagród. Sprawdźcie co się zmieni kiedy możecie się spodziewać Gwiazdki! Nie przegapcie informacji na temat prac nad forum oraz naborze na testera AdHoc. Na sam koniec, odpowiedzi na kilka nadesłanych pytań.

Event Świąteczny i urodziny Taernu

Event Świąteczny to niewątpliwie jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń świata Taernu. Mamy nadzieję, że również w tym roku dacie się ponieść atmosferze i oczywiście żądzy zdobycia pokaźnych ilości expa oraz wartościowych paczek z przedmiotami. Tak, w tym roku kontynuujemy pogoń za rozpakowywaniem Prezentów oraz Zestawów Kolędnika. Wzięliśmy sobie też do serca Wasze sugestie. W tegorocznej edycji Eventu Świątecznego poświęciliśmy trochę więcej uwagi graczom, którzy proces zdobywania doświadczenia mają już za sobą. Zdajemy sobie sprawę, że wiele z atrakcji, które szykujemy podczas naszych sezonowych eventów, w największym stopniu zadowala tych z Was, którzy wciąż rozwijają swoje postaci i mają szansę wbijać kolejne poziomy w przyspieszonym tempie.

W tym roku, w Beirn i okolicach, pojawią się dodatkowe drużyny mobów, na czele których staną Mikołaj i Gwiazdor. Którego z nich wspomożecie w robieniu psikusów drugiej stronie? 😉 Wyzwanie jest skierowane do graczy z najwyższymi poziomami, dlatego nagrody będą bardziej atrakcyjne niż z szeregowych grupek, które znaliście do tej pory. Planujemy wprowadzić obu wspomnianych przeciwników w dwóch formach:

 • w postaci zleceń dla graczy ze 140tym poziomem (z mniejszą, ale pewną nagrodą dla zleceniobiorcy i dla jego drużyny),
 • jako lotnych czempionów (z większą nagrodą, ale jak to w przypadku czempionów bywa, koniecznością szukania go na mapach oraz walki o niego z innymi graczami).

Dodatkowo w Beirn pojawią się wzmocnione drużyny, złożone z dobrze Wam znanych Diabłów, Mikołajek, Turoni i Sekretarzy, pozwalające zdobywać doświadczenie w jeszcze szybszym tempie niż dotychczas. Oczywiście kierujemy je do tych z Was, którzy są na tyle silni i pewni siebie, aby stawić im czoła.

Wszystkie grupki stworzone docelowo dla naszych serwerowych koksów będą miały podpięty konwerter nadwyżki doświadczenia na psychoexp (tak jak poprzednio, dotyczy wyłącznie graczy ze 140tym poziomem). Event trochę trwa, więc wartość nie może być zbyt wysoka, ale postaramy się, żeby była optymalna. Mamy nadzieję, że nowe funkcjonalności przypadną Wam do gustu 😉 Bawcie się dobrze i dziękujemy za kolejny rok, Taernijczycy!

Start eventu: 22.12.2019
Koniec właściwej części eventu (grupki, zlecenia itp.): 2.01.2020
NPC Stary Rok: 2.01.2020 – 10.01.2020

Ponadto 10.12 Taern obchodzi kolejne już, dziewiąte urodziny! W związku z tym, kontynuujemy tradycję z wielogodzinnym, zwiększonym expem (wraz z podwyższonym expem psycho) – 9h HH (exp x2, psycho exp x1,5)! Żeby jak najwięcej osób mogło z tego skorzystać, duże HH odbędzie się w weekend, a dokładniej w sobotę. Zatem startujemy 14.12 o godz. 14:00.

Forum

Pierwsze testy stricte techniczne, związane z upgradem forum do najnowszej wersji, przebiegły dość pomyślnie. Na pewno dobrą wiadomością jest fakt, że ta wersja jest lepiej zabezpieczona. Przy okazji uda się wyeliminować mniejsze, acz uciążliwe błędy, z którymi borykamy się do tej pory – m.in. odzyskiwanie hasła czy pomniejsze kłopoty z profilem użytkownika. Jeśli będzie taka potrzeba, to na testowanym skrypcie znacznie łatwiej instalować i dopasowywać różnego rodzaju modyfikacje / dodatki, więc mamy większe pole do popisu. Oczywiście będzie czas na zgłaszanie kwestii do ewentualnych poprawek czy dyskusję nad zmianami – liczymy tu również na Was 😉 Na dzień dzisiejszy wiemy, że procedura upgradu systemu forum jest powiązana z utratą zainstalowanych modyfikacji, ponieważ nie są kompatybilne. Znikną zatem (niestety) dotychczasowe podziękowania. Oczywiście mamy już wybraną nową modyfikację do podziękowań, jak również zamiennik shoutboxa. Ten ostatni będzie miał osobny panel administracyjny, co znacznie ułatwia wiele spraw. W dniu przeprowadzania zmian będziemy jednak musieli wyłączyć forum na kilka godzin, aby zminimalizować ryzyko błędów i nie utracić napływających w trakcie postów, tematów i innych danych. Forum doczeka się także zmian wizualnych. Pracujemy nad grafiką i mamy nadzieję, że niebawem wszystko ruszy z kopyta 😉 Chcemy wgrać wszystko za jednym zamachem.

Trochę trudu i czasu to kosztowało, ale niedawno wreszcie udało się odzyskać changelog od początku gry: KLIK

Nabór na testerów AdHoc

Co tu dużo mówić, powiew świeżości zawsze na propsie 😉 Tym bardziej, że już od jakiegoś czasu chcieliśmy nieco odświeżyć temat AdHoców. Dzięki temu ewentualne zmiany będą lepiej dopasowane do potrzeb graczy, a i błędów będzie znacznie mniej. Z tego względu, niedawno, powstał temat z naborem na testerów (KLIK). Trzeba przyznać, że przerosło to nasze oczekiwania i mile nas zaskoczyliście. Mimo krótkiego czasu trwania naboru, zgłosiło się naprawdę spore grono osób, które chce działać dla dobra gry. Dziękujemy Wam bardzo!

Wiadomo, każde testy są inne i mogą wymagać znajomości różnych profesji czy mechanizmów, zależnie od aktualnych potrzeb / tematu przewodniego. Póki co zdecydowaliśmy się na pięć osób z każdej profesji. Każda z nich otrzyma niebawem stosowną wiadomość na forumowym PW. Bądźcie czujni, bo prześlemy również informacje dotyczące najbliższego spotkania, na którym omawiane będą zasady korzystania z s0, działania w roli testera i plany na testy. Jeżeli ktoś się nie dostał w tym naborze, niech nie traci motywacji, bo będą jeszcze inne okazje, a wcześniejsze zgłoszenia będziemy mieli na uwadze 😉

Statystyki

Szykujemy się do wrzucenia statystyk z Miasta Tarula, aby porównać uczęszczalność instancji w okresie z flagami / skrzydłami i bez nich. Do tego jednak najpierw flagi muszą zniknąć 😉 Jak wiecie, jeszcze chwilę pozostaną w waszych ekwipunkach. Zatem póki co wrzucamy ilość rarów z Maheta i Tarula, które aktualnie znajdują się na serwerze (dane nie obejmują rarów sprzedanych w sklepie, usuniętych i przerobionych na skin, esencje itp.).

Ilość rarów z Maheta:

 • Ostlor – 278
 • Tolnor – 343

Ilość rarów z Tarula:

 • Ostlor – 130
 • Tolnor – 181

Dodatkowo wrzucamy też statystyki ilość zabitych Duchów (ognia, zimna i energii) – tydzień ze zwiększonym expem i tydzień poprzedzający go:

Ilość zabitych Duchów podczas tygodnia poprzedzającego zwiększony exp na instancji:

 • Ostlor – 5525
 • Tolnor – 8396
 • HC – 545

Ilość Duchów zabitych podczas tygodnia z expem (22.11.2019 – 29.11.2019):

 • Ostlor – 12143
 • Tolnor – 16375
 • HC – 438

Wiadomo, nie wszystkie statystyki jesteśmy w stanie wyciągnąć, ale… Jeśli jakieś już były, a dawno ich nie widzieliście i uważacie, że dobrze byłoby je odświeżyć, to piszcie w komentarzach 😉

Broken Ranks – pytania i odpowiedzi

Cieszymy się, że tak pozytywnie i żywo zareagowaliście na całościowy raport z prac nad Broken Ranks 😉 Na pewno przydało się to osobom, które nie miały okazji przekonać się o postępach na własne oczy (PGA). Wraz ze sporym zainteresowaniem i nadzieją na kawał dobrej produkcji padło również sporo pytań. Na część z nich postaramy się odpowiedzieć.

Czy prace nad klientową wersją BR na PC i mobilną wersją trwają jednocześnie? Czy np. wersja na PC wyjdzie najpierw, a potem mobilka?

Trwają równocześnie prace nad Androidem i PC. Ale prawdopodobnie najpierw wystartuje wersja PC, a dopiero później mobilna. Łatwiej będzie nam to ogarnąć marketingowo.

Najważniejsze dla mnie pytanie, jak to wszystko będzie zaimplementowane? Nowy serwer? Stare serwery znikną lub pozostaną w 2D? Bardzo chętnie bym zagrał znów od początku.

Nie mamy tu jeszcze 100% decyzji, ale najprawdopodobniej przeniesiemy z automatu serwery do wersji 3D. Jednocześnie otworzymy jeden nowy serwer 2D oraz min. jeden nowy 3D. Starzy gracze otrzymają jednorazową możliwość przeniesienia swoich postaci do serwera 2D.

Czy gra wyjdzie również na IOS? I czy będzie jakaś możliwość “zresetowania” odnowionych questów, aby gracze którzy już je ukończyli, mogli je zrobić w nowej, zmienionej wersji?

Tak, gra wyjdzie również na IOS jednak ta platforma jest ostatnia na naszej liście. Decyzji odnośnie resetowania questów jeszcze nie podjęliśmy, ale na pewno coś będziemy kombinować w tym temacie.

Czy w BR będzie coś takiego jak pet, na który możemy wsiąść i nim poruszać się szybciej, np.: Koń itp.?

Na premierę na pewno nie. W przyszłości nie wykluczamy. Ale ze względu na to, że poruszamy się jako drużyna jest to trochę problematyczne.

Czy na samej premierze BR możemy się spodziewać nowych bossów i czy w ogóle one powstaną?

W tej chwili nie mamy jeszcze zrobionego żadnego nowego Bossa. Nie chcemy opóźniać premiery więc raczej nie pojawi się nic takiego na start BR. Ewentualnie jeżeli graficy nie mieliby już co robić, a dalej trwałyby testy. Nie wiem jednak czy nie wolelibyście, aby w takim wypadku wzięli się za brakujące insty, które miały być zamknięte na premierę? Aqua, Valdek i Mario? Czy wolelibyście najpierw coś nowego?

Czy wraz z premierą dojdzie jakaś nowa lokacja, do której nie było wcześniej dostępu lub czy są takie plany?

Będzie nowy prolog z nowymi lokacjami. Poza tym całość Okolic Trentis została zrobiona całkowicie od nowa więc jest tam podobnie, ale jednak troszkę inaczej 😉 Całkowicie nowego regionu na premierę nie planujemy, ponieważ jeszcze bardziej musielibyśmy ją opóźnić. Jednak zaraz po premierze zarzucimy was nowymi lokacjami w updatach 😉

Mała przebudowa scenerii walki pod porę dnia (nocą klimatyczny mrok i pełen życia dzień), a może i specjalne dostosowanie stylu walki moba?

Póki co nie – jest to problematyczne. Wymaga dość dużych nakładów pracy. Póki co wszystko co zbędne tniemy, aby jak najszybciej skończyć.

Czy system trafień, czyli popularne % będą zmieniane w Broken Ranks?

Raczej nie. Z jednej strony są najbardziej wkurzającą rzeczą w taernie, ale z drugiej dzięki nim ten system walki jest fajny 🙂 Możliwe, że zrobimy jakiś lekki lift, ale żadnej rewolucji nie będzie.

Czy planujecie dokonywać zmian systemu dropa?

Planujemy zmodyfikować lekko system tak, aby najwięksi pechowcy dostawali po jakimś czasie bonus do dropa. Ale to też już raczej po premierze.

Czy osiągnięcia, które zostaną rozdzielone lub dodane, bo ich brakuje, w BR będą naliczane od zera, czy może jakieś dane zostaną zaimportowane?

Mamy w planach przebudowę systemu osiągnięć. Jest on jednak dopiero w fazie projektowania, więc jeszcze nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.

Czy starzy i nowi gracze będą mieli jakieś unikalne bonusy czy prezenty z racji przejścia z 2D na BR, albo dlatego, że są nowym użytkownikiem?

Myślimy nad jakimś uhonorowaniem naszych stałych graczy z wersji 2d. To dzięki Wam powstaje BR. Prawdopodobnie będą to jakieś fajne skiny.

Jak będzie wyglądała sytuacja z rarami, które pochodzą z instancji zablokowanych przy premierze? Wspominaliście, że nie wszystkie insty ruszą razem z premierą.

Zablokowane insty na premierę to Aqua, Mario i Valdek. Rarki przez jakiś czas po prostu będą niedostępne. Więc możecie robić zapasy 😉

Czy epiki (laski) zostały już wyskalowane i ostatecznie zmienione czy wciąż czekają? Fajnie byłoby zobaczyć finalną wersję co niektórych.

Epiki zostawiamy sobie na sam koniec, bo chcielibyśmy je jeszcze troszkę odpicować 😉

Czy wejdzie przy premierze lub w którymś z pierwszym upków jakiś kontent dla 140tek?

Chcemy wrzucić coś, co da zajęcie 140tkom, aby przetrwali bez nudy do pierwszych upków. W tej chwili zastanawiamy się co to będzie. Tak jak wyżej pisałem, nie chcemy raczej brać się za nowe insty, bo to jeszcze bardziej opóźniłoby premierę. Ale coś dla Was przyszykujemy 🙂

36 thoughts on “Urodziny Taernu, Święta, forum i Broken Ranks – Obecnie pracujemy nad… Cz. 189

 1. Przydały by sie w końcu te questy dla 140, to było moją motywacją kilka lat temu jak dobijałem 140, by ruszyć z wykonywaniem ich razem z innymi 😀

 2. Czy udostępnicie jakis program taki jak drygu pokazywał do sprawdzania wyglądu sprzętu? Było by to spore ułatwienie do sprawdzenia jak będzie wyglądac nasza postac przed skinowaniem.

 3. Pytanka do eventu miko:
  1. Czy za oddanie zlecka dla 140 będzie psycho exp/exp dla petow?
  2. Czy zlecenie dla 140 będzie można brać grupowo tak jak przy ev wielkanocnym ale z jeszcze mniejsza nagroda, bądź taka sama?

  Pozdro 🙂

 4. Co się stało z tymi instami Mario, Valdka i Aqua`y, że już wiecie że na premierę która pewnie będzie za kilka miesięcy będą one zablokowane? Serio pytam, bo to śmieszne się wydaje, chyba że premiera za kilka tygodni, no ale to wwdy datę byście podali…

   • Dzięki za odpowiedź, choć przypomnienie o tym w tym blogu zajęłoby 2 linijki tekstu, a ile mniej szukania :/
    W takim razie do roboty Ekipo i odpalajcie Broken Ranks bez tych inst!! Czekam na tę grę jednocześnie nie grając w klasycznego Taerna ze 3 lata, plata do kupienia czeka 🙂

 5. Valdek spoko i tak mało kto tam lata, mario no już troche szkoda bo fajnie sie tam expiło za lolka ale aqua to już masakra. Raczej większość osób tam lata dla mnie to już rutyna. Aqueniry dla mośka do 120 to must have tak samo jak tsunami dla vd czy aquariusy dla fizoli. Te ostatnie i tak są mega drogie jak na rar na 85 poziom gdy nie będzie ich na rynku to cena jeszcze bardziej poszybuje.

 6. hmmm co tu napisac informacji sporo ale z tym bonusem za przejscie na BR jestem ciekaw co zdecydujecie.
  Co do nowych serwow to fajnie jak by na tym zostalo ze bedzie stary i nowy aczkolwiek i tak nowi gracze beda szli na nowy a jak wiadomo malych lvli nam brakuje i to jest odczuwalne.
  Co do 3D mam nadzieje ze to da mnostwo nowych graczy i taern sporo odzyje.
  Pozdro 600

 7. 1.Planujecie zmienić staty epików na większe ?
  2. Stworzenie innej insty expienia psycho coś jak misiek ale z większą ilością otrzymywanego psychoexpa ?

   • 2. Na jasce nawet najszybszym tempem (1 jaska = 10 min) osiągami zaledwie 600 psycho + na godzinę. Na miśkach jest to od 1200-1500 pscyho na godzinę,więc by wyexpić psycho na 8 licząc, że tą czynność robimy 1x dziennie w najefektywniejszym tempie to 134 dni 😉 A obecnie mamy ich coraz więcej. Zarazem dla mnie to dziwna logika,gdzie ekipa najpierw obniża drop by zniechęcić koxów do chodzenia małych bossów,a potem karze im expić psycho na nich 😀

 8. Super nie mogę się doczekać haha będzie expione a może premka dla graczy 9h przyda się tym mniej bogatym hehe to tylko propozycja…

 9. Wiedziałem 🙂 HH znów w sobotę kiedy pracuję od 8 do 20-tej ….
  Nie wiem czy będę długo grał jeśli zawsze hh jest wtedy gdy w cholernej robocie siedzę. 🙁

  • Przy takich większych akcjach celujemy zazwyczaj, żeby jak największa liczba osób mogła się załapać. Choć standardowe HH bywało też w piątki czy niedziele (wieczorami), albo było dzielone na psycho i sam exp.

  • Standardowe HH (np. raz z miesiącu, tak jak to było wcześniej) zapewne będą kontynuowane. Po prostu przy końcówce roku trochę się dzieje i pod koniec roku jest trochę okazji do expa 😉

 10. I oczywiście gracze z mniejszymi poziomami są w dupie… Ogólnie to uważam, że ta gra nie ma już nowych graczy, grają w nią tylko sami starzy wyjadacze. Jedyna szansa na świeży start to tylko BR, chociaż nie wiem na jak długo.

 11. Dacie iloac wygranych turniejow 1v1 przez kazda z profesji? Oczywiscie wszyscy wiedza ktore profy sa na szczycie ale ciekaw jestem jak bardzo inne odstaja od nich.

 12. Wpis nawet… ale terminy eventu i HH delikatnie mówiąc trochę zrypaliście.
  Event zaczyna się chwile przed świętami – co sprawia, że większość gości grających w Taern będzie rzucana przez swoje kobiety ciastem na pierogi za to, że grają zamiast pomagać, inni wyjeżdżają itp. – dzięki za event, fajnie było.. tyle expa wbiłem.. Zapewne nie tylko ja :]
  Urodzinowego HH też strasznie mało, szczególnie, że nie został on rozbity – niektórych wgl od skorzystania z urodzinowego HH ratuje tylko to, że 15.12 to niedziela handlowa :]
  Średnio, aczkolwiek osobiście najbardziej jestem zawiedziony tym, że nie poklepie Mikołajek po pośladkach na co bardzo liczyłem :/

 13. Powiadomienie graczy o promocji na platyne(o ile siegam pamięcią to pierwsza taka ever??) 1 dzien przed jest fatalnym posunięciem marketingowym :> Jesli chcecie szacunku od graczy rozwazcie informowanie odpowiednio wczesniej, Mysle ze duzo ludzi by kupiło wiecej platy(wiecej zarobilibyscie) gdyby bylo to ogloszone odpowiednio wczesniej(np na poczatku listopada), a tak cieżko pod koniec miesiaca, przed wypłata wysupłac tyle kasy, a szkoda 🙂 Mam nadzieję ze w przyszłości podejdziecie do takiej sprawy poważniej,
  Co do statystyk,
  -Moze ile jest poszczegolnych klas na 140levelach?(nie wiem czy było)
  -Ktory boss w grze w ostatnim mieciacu(tygodniu?) ( o statystyce tej od początku roku nie marzę :D) był najwiecej razy zabity.
  na ktorym serverzy nałożono wiecej knebli w tym roku? miesiącu?(nwm czy da sie to sprawdzic)

 14. Dzisiaj mija dokładnie miesiąc od kad założyłam sprawe na supporcie eu, zajmiecie się tym w końcu czy nikt już nie zajmuje się tamtym serwerem

 15. Dawajcie dziewczyny i chłopaki z tym 3D. Nie mogę się doczekać. Kiedy wejdzie i spodoba mi się to obiecuje że co miesiąc przy wypłacie kupie 5k platy. Życzę aby świat o Was usłyszał i będziecie gościami w telewizji.

 16. O świetnie, HH w weekend od 14 “żeby każdy mógł być”. Wcześniej się nie dało? Niektórzy też studiują i o 14 jeszcze na wykładach siedzą. Jakby na dwa dni nie szło rozdzielić jak za każdym razem tylko teraz udziwniać się zachciało.

 17. Wszystkie eventyodbywaja sie w weekendy a co z graczami ktorzy nie graja w weekendy nie mozna tego bylo podzielic na piatek is sobote? Mnie omijaja wszelkie Imprezy w tej grze. Moze warto wprowadzic scroll exp ktory kazdy sobie odpali w dowolnej dla siebie chwili,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *