Testy, poprawki, usprawnienia w Broken Ranks – Obecnie pracujemy nad… Cz. 206

Zamiast kolejny raz pokazywać liczby i wykresy, zdecydowaliśmy się po prostu powiedzieć nad czym pracujemy, co jest priorytetem i do czego zmierzamy. Zapraszamy!

Obecnie pracujemy nad…

Wewnętrzne testy Broken Ranks (czyli osób bezpośrednio pracujących przy produkcji wraz z gronem administratorów oraz inżynierów) – są za nami. Jak również poprawki po nich. I teraz najważniejsze – przed wypuszczeniem wersji beta, zdecydowaliśmy się na oddanie naszej gry do oceny zewnętrznej firmie, która specjalizuje się w profesjonalnym testowaniu gier. Zatem póki co skupiamy się przede wszystkim na kwestiach, które przedstawiono nam w ramach feedbacku. Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ uwagi dotyczyły aspektów, które wpłyną na odbiór BR zarówno przez nowych użytkowników, jak i obecnych graczy. Tak, stawiamy na bardziej intuicyjne i przyjazne użytkownikowi rozwiązania. Zatrzymajmy się tutaj na chwilkę, gdyż warto to rozwinąć – to poważny krok w kierunku oddania Broken Ranks do szerszych testów.

Testy – jak wyglądały, co nam wniosły

Testy zostały przeprowadzone przez firmę TryEvidence przy użyciu najnowszych technologii śledzenia wzroku oraz danych biometrycznych. Była to pierwsza część testów, które mają nam pomóc w zidentyfikowaniu najsłabszych stron z perspektywy nowych graczy, którzy nie mieli nigdy styczności z Taernem. Każdy z testerów został podłączony do specjalnej aparatury, która śledziła każdy jego ruch oraz wywoływane przez grę emocje. Po około godzinnej sesji testerzy byli przepytywani przez niezależną osobę o opinie na temat różnych aspektów gry. W ten sposób mogliśmy poznać ich prawdziwe opinie bez owijania w bawełnę. Nie czuli na sobie presji zerkającego zza ramienia Dryga, Torga czy Pana Tomka 😉

Dostaliśmy obszerny, 35 stronicowy raport wraz z materiałem video do analizy. Dzięki takim informacjom jesteśmy w stanie poprawić początek gry tak, aby jak najlepiej wyeksponować mocne strony naszego tytułu i wyeliminować rzeczy, które już na początku najbardziej zniechęcają.

Co się podobało:

 • unikalny system walki,
 • ciekawa historia i nietuzinkowe dialogi,
 • zaskakujący zwroty akcji w fabule,
 • dobra oprawa graficzna,
 • fajny klimat.

Słabe strony:

 • słabo wytłumaczony system walki,
 • kiepska widoczność NPC-ów na mapie,
 • brak tutoriali do niektórych ważnych funkcjonalności (mapa, questy),
 • niezrozumiała mechanika agresywności drużyn na mapie,
 • testerzy nie zauważyli paska HP i nie korzystali z odpoczynku.

Zmiany i poprawki po testach

Pierwsze zetknięcie się z rozgrywką jest dla nowego gracza ważną chwilą – to ona często decyduje, czy pozostanie w grze na dłużej, czy nie. Feedback z zewnętrznych testów pozwolił nam ustalić, że w Broken Ranks moment ten ma swój słaby punkt – po dotarciu do Trentis nowy gracz po prostu nie do końca ogarniał, gdzie czego szukać, na czym właściwie polega walka i co to są te procenty. Uznaliśmy, że to etap, kiedy musimy się skupić nad poprawą naszych systemów tak, aby były jak najbardziej przyjazne i intuicyjne dla nowych graczy.

Najważniejsza rzecz to tutoriale. Ale mamy też szereg innych wniosków – głównie w temacie interfejsu oraz sterowania: sposób przemieszczania się postaci, interakcje z NPC, nawigacja questów, przewijanie dialogów. Były zastrzeżenia co do widoczności niektórych NPC-ów. W puli testerów była niedowidząca osoba, i okazało się to dla niej nie lada problemem, szczególnie, że nasze postaci są malutkie – a chcielibyśmy, by gra była przyjazna dla jak największego grona graczy. To i parę innych drobiazgów zdecydowaliśmy się poprawić na kolejne play testy, które odbędą się na początku września.

Tutoriale

Tutoriale czyli tzw. samouczki to nieodłączny element każdej gry. Dla większości z Was sprowadza się zapewne do tutoriala walki, ale tak naprawdę jest ich znacznie więcej: tutorial “chodzenia” (dużo graczy odruchowo sięga do sterowania WSAD), tutorial ubierania ekwipunku (‘przeciąganie” na postać nie jest takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać), tutorial przewijania dialogów (w BR mamy wielowątkowe dialogi, które można scrollować lub używać skrótów klawiaturowych). Tutorial odpoczynku, rozdawania skilli, statystyk, ustawienia taktyk. Tutorial nawigacji questów (w BR strzałka jest zastąpiona kompasem, który wskazuje kierunek, mapa świata też ma inną formę niż w wersji 2d).

Najważniejszym tutorialem jednak jest tutorial walki. Musimy go całkowicie przerobić, gdyż okazało się, że nowi gracze, bez podpowiedzi z zewnątrz, w zasadzie nie rozumieli, na czym konkretnie polega walka. Podstawowa zmiana, którą chcemy wdrożyć, to nauka gracza posługiwania się gotowymi pełnymi taktykami zamiast ustawianie ataków od zera. Testy pokazały, że to znacznie lepiej się sprawdza, a i bliższe będzie praktyce w późniejszej rozgrywce. Musimy też lepiej wytłumaczyć nasz słynny taernijski “procent” – o co w nim chodzi, oraz podzielić informacje na temat walki na kilka części – zrobić zaawansowany tutorial walki.

Inne usprawnienia

Poza tutorialami zdecydowaliśmy się na inne, pomniejsze zmiany:

 • sterowanie: nie trzeba cały czas klikać – przyciśnięcie LPM powoduje, że postać podąża w kierunku kursora,
 • skróty klawiaturowe: brakowało informacji, dodamy wszędzie info przy podświetleniu (po najechaniu myszą),
 • interakcja z NPC: zmieniliśmy, by nie trzeba było podwójnie klikać (1.żeby pojawiło się menu, 2.żeby wybrać rozmówkę) Teraz kiedy najedziemy kursorem na NPC-a pojawia się “dymek”, kliknięcie PPM – od razu otwiera rozmówkę. Zrezygnowaliśmy z okna podglądu NPC,
 • mapa: dodaliśmy łatwiejsze otwieranie,
 • wyróżnienie NPC-ów, którzy czegoś od nas chcą – taki NPC ma ikonkę nad głową,
 • przejścia: nie wszędzie były czytelne. Usprawniliśmy informowanie o zamkniętych przejściach (ma inną ikonę po najechaniu kursorem myszy),
 • informacja o niskim hp: dodajemy dodatkową informację graficzną, kiedy poziom hp jest na tyle niski, że mogą nas atakować mobki na mapie,
 • poprawienie interfejsu tworzenia postaci,
 • agresywność i trudność drużyn: pracujemy nad lepszym oznaczeniem dodatkowymi ikonami, kiedy drużyna nas zaatakuje, a kiedy nie, oraz ostrzeżeniem, jeśli jest za trudna dla pojedynczego gracza.

Questy

Prolog musi płynnie łączyć się z właściwą rozgrywką, koniec i kropka. Poza tutorialami wpadliśmy na proste, acz idealnie pasujące rozwiązanie, które zepnie wszystko do kupy, a przy okazji dodamy nowy content – jak to się mówi: dwie pieczenie na jednym ogniu. Mianowicie, nowy quest, w którym trzeba odnaleźć postać, która potem mocno zapada w pamięć – Desmond.

Nowy quest ma być nie tylko pomostem między wprowadzeniem, a właściwymi wydarzeniami, ale również pierwszą, solidną porcją wyzwań, które zapewnią satysfakcję oraz pozostawią nutkę niepewności (co by się stało, gdybym zrobił to inaczej?). No cóż, gdybyś zrobił to inaczej, efekt byłby inny, bo quest będziecie mogli wykonać na różne sposoby, mając realny wpływ na wydarzenia. Chcesz wziąć udział w urodzinach Darko i lepiej poznać Desmonda? Być może będzie ku temu okazja… 😉

Fabuła i dialogi są gotowe, aktualnie trwa implementacja questa do gry.

Pozostałe prace

Nie cały zespół zaangażowany jest w wyżej wymienione prace. Pozostała część zajmuje się w trybie ciągłym uzupełnianiem i implementacją contentu Broken Ranksa: brakującymi modelami mobów, petów, uzupełnieniem krain (efekty wizualne, NPC-e, animacje itd.), poprawkami i przeglądami, animacjami:

Portrety NPC-ów również podlegają odświeżeniu i dostosowaniu pod ogólny wizualny klimat Broken Ranks oraz tak, by współgrały również z portretem gracza. Koncepty tego rodzaju prac prezentują się następująco:

Jednym z ostatnich, dużych tematów, który nam został, który zaczęliśmy robić to praca nad ilustracjami – tła sklepowe itp. Aktualnie pracujemy nad tłem do wyboru profesji przy tworzeniu postaci, tłem śmierci oraz ilustracjami gildyjnymi.

Poza tym zgodnie z Waszymi sugestiami zdecydowaliśmy się nieco poprawić te epiki, które poprzednio wzbudziły w Was mieszane odczucia.

93 thoughts on “Testy, poprawki, usprawnienia w Broken Ranks – Obecnie pracujemy nad… Cz. 206

 1. Żmij wygląda tak jak ma wyglądać attawa dużo x lepsza. Washi niby zmienione a tak naprawdę nie.. zmieniliście tylko kolor z fioletowego na czerwony i nadal wygląda jak totalny syf przypominający rolraki w 2d, zmieńcie to washi całkowicie…

 2. Moim zdaniem obecną latarnia jest znacznie lepsza, ponieważ chociaż wygląda jak latarka, poza tym washi jest i żmij są do poprawy

 3. Wszystkie Epiki wyglądają w miarę spoko prócz Washi…
  Czy nie można zrobić Washi bardziej podobne do tego co mamy obecnie?
  Bo to na grafice raczej się jak dla mnie słabo nadaje do kłucia…
  No chyba że w BR Washi nie jest kłute a sieczne…
  Na dodatek jak dla mnie wygląd w 2D Attawy ma największy problem w jej trzymaniu ze ten “ryj” jest wsadzony w ziemie i na tym dużo traci, grafiki przedstawione tu czy też wcześniej całkiem spoko ale czy będą trzymane w BR tak jak w 2D czy tak jak na grafice?

 4. Takie pytanko, miło gdybyście odpowiedzieli: mniej więcej ile miesięcy/tygodni przed oficjalną datą 3D można się spodziewać jakiejś bety żeby można było gre potestować?

 5. Na jakiej zasadzie będą prowadzone beta testy dla graczy? Zaproszeni będą tylko koledzy inżynierów czy zostanie postawiony otwarty serwer dla osób które faktycznie są chętne do testowania ?

  • Zgadzam sie, Allenor wyglada jak pierwszy lepszy miecz ze sklepu. Odnosze wrazenie, ze graficy mocno skupili sie na rekojesci, olewajac przy tym ostrze miecza.

   Wedlug mnie epiki powinny powodowac zazdrosc wsrod innych graczy nie tylko wlasciwosciami i statystykami, ktore notabene na ten moment sa smiechu warte, ale tez wygladem.

   Jak dla mnie nalezy poprawic Allenor i te tipsy dla sheedow (Washi). Tym kastetom trzeba zmienic koncept, zwykla zmiana kolorkow nie wniesie wiele.

   Moze warto rozwazyc tez jakies ciekawe efekty/animacje?

 6. Zdecydowanie Attawa A
  Zmij cacuszko, reszta okej poza tym ze Allenor moblby byc troche bardziej szerszy? jak taki gladius np
  Blog bardzo na +

 7. Wszystkie epiki super zrobione, szczególnie “washi”, “attava A” i “Latarnia Życia”. Budynki w działce również wyglądają imponująco szczególnie przy max levelu 😀 Mam jednak jedno pytanie i jedną prośbę. Czy są już jakieś postanowienia w sprawie “Grozy Seleny” i czy mógłbym liczyć na następnej części blogu jak prezentuje się “Kil” w postawie rycerza. Dzięki za fajny blog i 3mam kciuki za dalsze postępy 🙂

 8. Interesujący blog, w którym zawarte są wreszcie jakieś konkretne treści, zaskoczona bardzo jestem:)

  Wbrew wszystkiemu moje spory obawy wzbudzają jednak te podpowiedzi zewnętrznej firmy ułatwiające nowym graczom start w nowej odsłonie gry. Obawiam się bardzo tego, że obecna moda na robienie z ludzi/graczy idiotów może się odbić na grze. 9 lat temu i później wszyscy jakoś daliśmy radę zrozumieć zasady gry, a teraz ma byc problem? Czy wiec głównym odbiorcą ma być 9 latek? Po co ma byc informacja o tym, że mam za mało hp i jakiś mob na mapie mnie może zaatakować?

  Kluczowym dla mnie tu przykładem jest Diablo II. To była bardzo trudna emocjonująca gra. Kto nie ogarniał ten nie przechodził dalej proste. Potem do Diablo III zatrudnili zapewne specjalistów od odbioru itd, to specjaliści doradzili zrobienie poziomu dla idiotów i czym ta gra teraz jest? Przesłodzona do bólu, nudna, z ładną, ale przewidywalną grafiką, za łatwa- na podstawowym poziomie w ogole się nie da umrzeć. Trzymajcie rękę na pulsie, żeby ktoś wam nie wmówił, że w 2020 ludzie są mniej inteligentni i nie zrozumieją. Tutoriale ok, ale zbytnie ułatwienia -NIE.
  Obecny taern nie ma nowych graczy nie dlatego że jest za trudny, tylko dlatego, że od lat nikt nie zadbał o jego reklamę i utrzymanie graczy przy sobie.
  Nie chcę grać w papkę dla niemowlaków z przedszkolakami …

 9. Można napisać ciekawego bloga? Można.
  Mnie też ciekawi jak rozwiążecie zderzenie “Nowy-Stary” Z tego co pamiętam aktualni gracze będą przenoszeni do BR. “Świeżak” wchodząc na 1 lvl nowej dla niego gry dostanie kopa! czy to od alta 140 lvl,czy od zwykłego gracza. Pochodzi sobie trochę, popatrzy, odbędzie kilka walk PVP ze starymi graczami “czyt: zaliczy ORO” i najdzie go refleksja “co ja tu robię? nie ogarniam :C ta gra nie jest dla mnie”
  Pomijając rady na czatach od bywalców odnośnie np jakiegoś moba “łatwy jest dasz radę” Taa łatwy bo jesteś doinwestowany. Dla nowego jest za silny. Może trochę namieszałem, ale macie jakieś pomysły na złagodzenie różnicy między nowymi graczami, a tymi którzy są już z Wami kilka lat?

  • Przecież już dawno jest zapowiedziany nowy serwer z wejściem BR właśnie dla nowych graczy.
   Mam nadzieję że będzie to dobrze rozwiązane żeby obecni gracze nie zepsuli nowym zabawy tj. brak możliwości założenia postaci na nowym serwerze dla kont powstałych przed startem nowego serwera, albo po prostu usunięcie “starego” konta czy też inne związane z przenoszeniem kasy między serwerami czy ew łączeń gdyby nie wypaliło. Mówiąc krótko chcesz grać na nowym serwerze zostawiasz wszystko co miałeś za sobą.

   • Żeś wymyślił, dlaczego ktoś ma usunąć konto by pograć na nowym serwerze, w czym to pomoże? Wystarczy wyłączyć możliwość włączenie alta.

    • Proszę Cię… doświadczony gracz i bez alta będzie expił i ubierał się przynajmniej x100 szybciej niż ktoś całkiem nowy… A doświadczenie które mam osoby która grała od początku na S5 i na którym było bardzo dużo osób z innych serwerów które parły do przodu bardzo szybko i mocno się wzbogacały w platynie bo nawet głupie rary z wieży były warte po kilkanaście tysięcy platyny a jak dochodziło do momentu gdy gra, expienie i ubieranie się stawały się bardziej monotonne wracały na swój wcześniejszy serwer. Mając na postaci całkiem spory zapasik platyny(oj czarny rynek platyny tez się bardzo cieszył).
     A tak dla nowego gracza ci wszyscy starzy gracze odjadą i w sumie poza dużo wyższymi cenami przedmiotów oraz gorszą dostępnością równie dobrze mógłby zacząć grę na już istniejącym serwerze.
     Tak więc tak, starzy gracze musieliby podjąć decyzję o u tracie obecnych kont w zamian za możliwość gry na nowym serwerze bo inaczej tylko go zepsują i sobie bez konsekwencji wrócą na swoje a serwer będzie do śmieci i bez napływu nowych graczy… No tak przecież tego chcemy żeby nie było nowych graczy.

     • Ale nowi gracze to nie są święte krowy, kuriozalnie byłoby im łatwiej na starych serwerach bo cena początkowych przedmiotów jest śmiesznie niska. Sam jestem przykładem że zaczynając od 0 można się świetnie bawić, pomimo że na serwerze są gracze, którzy już wszystko osiągnęli, dodaje też to trochę motywacji by móc pnąc się coraz wyżej. Btw nie znam żadnej gry, która miałaby taką politykę jaką przedstawiłeś, to naturalne że część graczy z większą ilością czasu bądź zasobnym portfelem wybiegają na czołówkę, uroki MMORPG 🙂

     • Nikt nie mówi, że są św. krowami, ale jeśli chcemy więcej współgraczy to tak jakby wrzucenie 140 doświadczonych lvl z nowymi którzy “prochu nie wąchali” to jednak może zniechęcić do gry tych drugich…i znowu zostanie nas garstka znudzonych afków, a i Drygowi nie bedzie się opłacało rozwijać gry, bez napływu nowej krwi

     • No niech dodadza subskrybcje dla starych graczy i limit predkosci expienia na 1 na dzien. No i jeszcze zakaz dropa zeby rynku zaraz nie zapchali. Przydaloby sie tez im usunac pamiec zeby nie naduzywali wiedzy zdobytej przez lata grania w 2d.

     • A najlepiej wlepić każdemu profilaktycznebana na IP, bo co to ma być że starzy wyjadacze chcą grać od nowa i poczuć presję wyścigu 😀

     • Super, macie wspaniałe pomysły, ale pytanie było poważne do …mózgu operacji.
      Do Waszych pomysłów dodałbym jeszcze przymusowe pranie mózgu, albo ekstremalnie…trepanacja czaszki. Podajcie swoje nicki w grze 😀 będę na Was głosował jesli kiedykolwiek będzie mozliwość wyboru moda.

 10. Takiego bloga oczekiwaliśmy.
  Czytając co piszecie mam wrażenie, że Broken Ranks nie jest tak mityczne i w końcu doczekamy się premiery ????
  Będzie możliwość wzięcia udziału w testach czy będzie to opcja tylko dla osób które kiedyś zdobyły kod?

 11. Czy w BR zajdą jakieś zmiany petów, np kruk jak go kupujemy ma 30 poziom i szpile na poziomie niższym niż 4, czy jeżeli osiągnie powiedzmy 70 poziom będzie wtedy u niego rozwinięta ta umiejętność?

 12. Najlepsza zmiana washi, poprzedne washi wyglądało jak jakaś sklepówka. Teraz to wygląda całkiem inaczej. Zmiana w latarni też są fajne. Szkoda że postawa maga ognia jest taka brzydka.

 13. No super, widać że się postaraliście, cały blog ciekawy, tylko zastanawia mnie jedna rzecz. Chyba jesteście na finiszu i wydanie gry nie potrwa 3 lata więc może jakaś oficjalna data premiery? 😀

 14. Fajnie zobaczyć taki progres. Ciekawy pomysł z tą firmą zewnętrzna do testów. Chciałoby się już moc sprawdzić Broken Ranks na własnej skórze.

  Attawa A
  Pozdrawiam serdecznie!

 15. Allenor lepszy byłby gdyby miał bardziej zaokrąglone ostrze tak jak teraz choc i tak wygląda tak jak sobie myslalem czyli prosty miecz dosc wielki z akcentem zlotego i srebrnego, attawa A zdecydowanie wygrywa, washi mi sie osobiscie nie podoba, epik dla barby kozacki wygląda jak siekiera z prawdziwego zdarzenia 😀 latarka jest ok ogolnie jestem zadowolony z tego wpisu :p

 16. Czytając te udogodnienia przypomnialy mi sie pewne potrzeby o których nie napisaliście (być może nad nimi pracujecie). Tj
  – zakładka na strój, który aktualnie nosimy. Koniec przekladania calego asortymentu przed bosem by expić item, wystarczy jedno klikniecie to tyczy się także naszych pupili
  – schowanie pewnych części eq nie tlyko hełmu ( przykladowo nogawki w buty, jakieś widoczne rękawy lub inne off/on wizualne efekty itp);
  – wspomniane etykety przy agreswynych strworach, mam nadzieje że takie pomocne funkcje z czasem będzie można wyłączyć bo dluższym zapoznaniu się z krainą i stworami jakie nas otaczają, choć jako doświadczony gracz chętnie na początku z takowyh funkcji skorzystam;
  – skrot klawiszowy pozwalajacy w walce zobaczyc nie tylko zasoby graczy ale ich gotowość, być mozę także wlaczenie takich funkcji na stale by byly widoczne nwm (nad glową? 😛 )
  – i inne rzeczy o których teraz nie pamiętam 🙂
  Pozdrawiam, fajny blog

 17. Yo

  “testerzy nie zauważyli paska HP i nie korzystali z odpoczynku.” – to nieźli testerzy 😀 😀

  Cały punkt “Inne usprawnienia” – cudo, bardzo wygodne rozwiązanie dla każdego gracza.

  Washi? Lepiej pod względem kolorystycznym ale dalej słabo. Poprzednia wersja to Buoriany z 2D, a obecna Rolraki w 2D. Przynajmniej tak się prezentują bez porównania 3D vs 3D.
  Allenor bez szału.
  Attawa – mi siadała ta z poprzedniej wersji aczkolwiek tutaj Attawa A jak najbardziej w porządku.

  Jestem zaskoczony ogromem pozytywnych komentarzy dotyczących bloga. Osobiście wydał mi się on krótki, lecz wystarczająco treściwy – zapewne to przez głód informacji.

  Szczerze nie mogę się doczekać testów dla graczy, a następnie premiery. Wygląda to bardzo dobrze… choć niesmak pozostaje gdy pomyśle o tym, że na starcie nie będzie kilku bardzo fajnych instancji…

  Pozdrawiam

 18. Co do procentów w walce zawsze i wszystkich wkurzało to, że tak na prawdę nic nie mówi nam szansa na powodzenie pojedynczego ataku, niezależnie od ilości punktów akcji na ten atak poświęconej czy innym buffom/debuffom.
  Statystycznie jeśli mamy rzucać monetą to mamy 50% szans że wypadnie orzeł. I to jest prawda przy założeniu że mamy dość dużą próbę, czyli ilość rzutów jest wystarczająco duża.
  Prościej. Weź teraz monetę i rzuć 4 razy. Mi wypadła teraz 4x reszka, co oznacza że na 50% nie wszedł mi żaden atak. Tobie może wypadł 3x orzeł… No i właśnie przy tak małej próbie ten procent niczego nam nie powie, a nie raz wkurza że na 75% nie trafisz nic a na 20% wchodzi wszystko.
  Ja osobiście wolałbym widzieć po kliknięciu w zegar uśredniony procent szans na wszystkie moje ataki w tej rundzie np.. gdzieś obok postaci, z opcją wyłączenia tego wyświetlania całkowicie.

 19. Fajny konkretny blog szacuneczek :>
  Super sprawa z oznaczeniem mobów atakujących i nieatakujących gracza
  Moim zdaniem Washi wygląda bardzo fajnie Attawa wersja A zdecydowanie co do Allenora jest fajny smukły przydałby się tylko jaki bajer animacyjny np pełzające wyładowania elektryczne po ostrzu i będzie super :>
  Flash ma wsparcie do końca roku więc rozumiem że nowa wersja Taerna będzie na gwiazkę ?
  Kawał ogromnej i dobrej Roboty Panowie czekam na finalną dopieszczoną wersję

 20. W końcu jest co czytać. Początek gry jest bardzo ważny. Osobiście po pierwszym zetknięciu z taernem zakończyłem grę na 25lvl’u i czułem bezsens gra w tę grę jeżeli miałem cisnąć 5lvl;i na zamku tłukąc kawał złomu. Wiele rzeczy było nieinteresujących, System walki poznałem lepiej i go w pełni zrozumiałem tylko przez długotrwałą rozgrywkę później kiedy stworzyłem nową postać.
  Jeżeli chodzi o wprowadzenie do systemu walki warto napomknąć o psychorarach i jak one dokładnie działają, bo kiedy nowy gracz widzi +8% kryta no to oczywiście dodaje do bazowej wartości 8%, ale co z mod trafień? Pamiętam kiedy rozmyślałem jak to dokładnie działa Czy daje najzwyczajniej w świecie podwyższoną szansę trafienia i dodaje +x% do trafienia, czy jest rodzaj podwójnego losowania że jeżeli się nie trafi to pojawia się drugie losowanie trafienia i nasza szansa trafienia = mod trafienia?
  Możnaby dać na początku jakieś psychorary questowe na ~10-15lvl żeby gracz się z tym zaznajomił, bo ja pierwszą styczność z psychorarem miałem na 75lvl(yurugu) poczym fala rarów na 85lvl.
  No i attawaA zdecydowanie lepiej wygląda.

 21. Osobiście zaczynałem przygodę z Taernem w październiku 2011 roku, pierwsze wrażenia jakie zrobiła na mnie gra były mega pozytywne, mimo trudnego startu bo wtedy taktykę można było mieć od 8 poziomu, Umiejętności nie ogarniałem ani trochę na moim 1 luczniku to i tak ta gra w jakiś sposób mnie zatrzymała na dłużej.

  Moim zdaniem problem nie leży w starcie, bo jeżeli Start jest łatwy przechodzi się go lunatykując, to ciekawość na temat dalszej rozgrywki spada na łeb na szyję, trudny początek sugeruje, że jest to wymagająca gra w której być może średnia wieku nie wynosi 9 lat.

  Jeśli tutorial to bardziej informacyjny, czyli od czego są kropki od czego kółka na dole, a nie prowadzenie postaci za rączkę bo nie na tym rzecz polega.

  Epiki mi się o dziwo podobają wszystkie, nawet to Znienawidzone Washi, ale ludzie czy widzieliście gdzieś jakieś zajebiscie wyglądające kastety? No zazwyczaj jest to kawałek blachy na palcach coby łatwiej było się dostać do jego układu krwionośnego.

  Premiera może na gwiazdę będzie, bo czytając tego bloga miałem wrażenie, że jesteście o wiele bardziej przekonani, że jest to coś fajnego, poprzednie blogi raczej mówiły “To je hała i szmira”, a tutaj coś zupełnie innego, coś ciekawego, coś co przykuło moja uwagę pierwszy raz od zlotu w klasztorze (Pierwszy zlot w klasztorze).

  Z takim podejściem ta gra ma szansę się podnieść, z podejściem poprzednim… Sory, ale nie.

  • Nie wiem czy w taernie da się bardziej prowadzić za rączkę. Brakuje wbudowanego poradnika do gry, żeby nie myśleć jak rozwijać postać. Żeby nie rozumieć jak działa walka to naprawdę trzeba nie czytać samouczka. Z ciekawości kiedyś oglądałem “pierwsze wrażenia z gry The Pride of Taern” i serio ludzie mieli w dupie samouczki i jak dawali więcej PA to myśleli, że im więcej PA tym więcej DMG. Naprawde trzeba wszystko zeskipować, żeby nic nie wiedzieć.

 22. Bardzo dobry blog aż przyjemnie się czyta. Chciałem zapytać jak radzicie sobie z presją ze strony graczy. Wiadomo że gracze są bardzo podekscytowani Broken Ranks i wiedzą o nim już od dawna więc różnie reagowali na wiadomości o nim, statystyki i czas pracy. chciałbym jeszcze napisać że Taern to pierwsza gra w której spędziłem tak dużo czasu i pomimo tego że już nie gram w nią tyle co kiedyś to jest dla mnie bardzo ważna i aktywnie sprawdzam jej rozwój dlatego szanuje twórców za to że dalej ją dopieszczają.

 23. W końcu ciekawy blog. Ciekawe czy będzie HC. Bo moja pierwsza przygoda z HC zaczeła się w momencie łączenia go z Ostlor więc długo tam nie pograłem. Epiki są ładne, attawa A jest według mnie lepsza, tylko gorthdar wydaje się nieporęczny.

  • Nom, gorthdar niby ma wyglądać jak toporny kawał żelastwa, ale tutaj wygląda chyba nawet zbyt topornie, brak mu pewnej lekkości :d

 24. Wiem, że piszę w złym miejscu ale nie mogę wejść na żadną domene związaną z taernem na swoim laptopie, jakiś problem od was czy z mojej strony, jak co to gram na chromie

 25. Ja to proponuję aby dodać szybkie wyrzucanie, automatyczny kosz śmieci i żeby można było mieć kilka czatów na raz otwartych a nie przełączać się między nimi.

 26. Z innej beczki. Jeśli chodzi o wygląd Latarnie życia to moim zdaniem powinna być bardziej zachowana w takiej formie jaka jest. Sama “lampa” jest zbyt “wklęsnięta” w ten kij. Powinna być bardziej na końcu i zwisać być “luźna” a nie jeszcze dodatkowo “przytwierdzona” od dołu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *