Urodziny Taernu, eventy, pomysły graczy i Broken Ranks – Obecnie pracujemy nad… Cz. 164

Wielkimi krokami zbliżają się urodziny Taernu i końcówka roku! Nie mamy wyboru – jak się bawić, to się bawić (…) – resztę każdy sobie dopowie. Na horyzoncie kilka zabaw. Wielkie BOOM, bo Taern obchodzi kolejne już urodziny! A może mamy w planach wprowadzenie jakichś zmian eventowych? Sprawdźcie! Poza tym, gracze mają sensowne pomysły na przyszłość. Zerknijcie na raport z Broken Ranks. Aha… W BR poszerzamy też stok. Miłej lektury!

Co piszczy w tematyce eventowej?

Końcówka roku musi być huczna, prawda? No to jedziemy! Na pewno zastanawiacie się co z flagami i skrzydłami, w które jakiś czas temu zaopatrzyliście się u podróżującego po krainach Hetmana. Przecież miały być usunięte 3.12. Stwierdziliśmy jednak, że bonusy z itemów będą Wam towarzyszyć jeszcze przez jakiś czas. Mianowicie, do Mikołajek (do 6.12 włącznie). Usuniemy je z serwerów dnia następnego, czyli 7.12. Mamy nadzieję, że się cieszycie. Do tego czasu na bank padnie niejeden boss, no nie? 😉 Do dzieła i korzystajcie póki możecie.

Poza standardowymi wysypami platynowych skrzyń czy spontanicznymi akcjami wewnątrz serwerowymi, na niektórych światach odbywać się będą turnieje profesji. Nie lada wydarzeniem są turnieje na Ostlorze. Tam też dnia 23.12 ekipa zapowiedziała aż 7 turniejów dla każdej profesji i to w jednym czasie! Łapcie rozpiskę – KLIK Na Dunebie pierwszy raz ruszamy z turniejami klasowymi. Wcześniej nie było większego zainteresowania, aczkolwiek od dłuższego czasu otrzymywaliśmy liczne prośby o ich wprowadzenie. Chcieliście to macie! Póki co, na próbę, dwa turnieje – pierwszy dla klas fizycznych, zaś drugi dla profesji magicznych. Jak myślicie, jakie będzie najlepsze zestawienie, które zapewni drużynie czystą drogę do zwycięstwa? Oczywiście wciąż kontynuujemy akcję turniejów ze zwiększoną platyną i złotem oraz wejściówkami na instancje dla graczy, którzy wywalczą sobie miejsce na podium. Dziękujemy za pozytywne wiadomości. Logiczne, skoro akcje Wam się podobają, to nie widzimy sensu ich wycofywania. Nie da się nie wspomnieć ile dzieje się na serwerze HC – KLIK Przydałby się TAKI turniej na zwykłych serwerach, no nie? 😉 Albo walki o postawienie bossa z szansą na drop 😉 Spokojnie, atrakcje nie ominą też serwera Larkas!

Jeśli chodzi o Mikołajkowe wydarzenia ogólnoserwerowe, to 6.12 zapraszamy do szukania specjalnego szczurka. Co tu dużo mówić… „Szukajcie kamienia Oblaven. Znajdźcie oblavenowego szczurka, wyprujcie mu flaki i dajcie szansę swojemu szczęściu!”. Co kilka godzin pojawiał się będzie voice, a na jednej z map – wraz z nim – jeden szczurek. Ubijcie go, zdobądźcie kamień i wymieńcie go na specjalne zlecenie u NPC Riffa. Niejednokrotnie udawało się zdobyć naprawdę kozackie nagrody, prawda? Ktoś w ogóle posiada jeszcze screeny swoich nagród z „eventu szczurkowego”?

BANG! 10.12 Taern obchodzi kolejne już, ósme urodziny. Dziękujemy, że jesteście z nami przez tak długi czas! Postaramy się stanąć na wysokości zadania w dalszych poczynaniach. Jednocześnie zapraszamy na ośmiogodzinne HH (exp x2) wraz z psycho. Aby więcej osób mogło skorzystać z tak długiego HH, odbędzie się ono dnia 8.12 (start o godz. 15:00). Życzymy dobrej zabawy!

Pozostała jeszcze jedna, ważna kwestia… Jak mówił Fred Durst w swoim utworze:

„Alright, partner
Keep on rollin’, baby
You know what time it is”

Dobrze wiecie o jaki czas chodzi, prawda? Event Świąteczny! Tak jest, niewątpliwie jest to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w ciągu całego roku. Nic dziwnego, rzadko zdarzają się okazje do wbicia tak dużych ilości expa! Ponadto, wraz z pojawieniem się Starego Roku, zdobyte czapki i gwiazdki można wymienić na ładną sumkę złota. Były jednak kwestie, które nie do końca odpowiadały Wam w tym evencie. Wiadomo, nie wszystkim da się dogodzić, ale… staramy się! Tym samym, wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom, w tym roku postanowiliśmy go nieco zmodyfikować. Nie bójcie, się nie podkręcamy trudności. Jest to przecież czas radości, świętowania z innymi Taernijczykami i… czas prezentów. No właśnie, prezenty. Może przydałaby się jakaś alternatywa dla dotychczasowych nagród? Prosiliście o to już dawno. Start eventu: 22.12. Więcej póki co nie zdradzimy 😉

Przypominamy też, że na forum – już od jakiegoś czasu – znajdziecie nowe terminy Eventu Vorlingów – KLIK. Bawcie się dobrze!

Pomysły graczy

Na brak pracy nie mamy co narzekać. Mimo iż długa droga od pomysłu do jego zrealizowania, to od czegoś trzeba zacząć. Cieszy nas to że wpadło kilka fajnych i sensownych propozycji od graczy. Zawsze można z nich coś zaczerpnąć, ulepszyć, zmodyfikować itp. A nuż powstanie coś, co przypadnie Wam do gustu. Co myślicie?

1. „Sklepy w Taernie nieraz są mało zachęcające, a nawet jak znajdzie się zapaleniec, to spojrzy na towar, w dwie minuty obczai i czeka na kolejną dostawę kilka mozolnych dni… Zarazem dużo szumu robi black friday i to właśnie chciałbym zaproponować, jeden dzień w miesiącu, gdzie przez godzinę towar by się zmieniał co pięć minut. Każdy mógłby znaleźć coś dla siebie, może wymarzoną resówkę?” ~Way

Bardzo dobra koncepcja! Może nie raz w miesiącu czy co pięc minut, ale ogólny zarys jak najbardziej na plus. Podejrzewamy, że wiele osób chętnie skorzystałoby z takiej możliwości. Choćby szukając idealnego dla siebie przedmiotu z odpornościami (oj, z tym bywa naprawdę ciężko). Ustawilibyście się w kolejce do Koldzicy (no, może do Cyganki, której “natura” nie poskąpiła walorów), gdyby taka akcja miała miejsce?

2. „Ja mam inny pomysł na event. Otóż jak wiadomo, chińskie lata mają dopiski ze zwierzętami np. chiński rok psa, chiński rok węża, chiński rok świni (dzika) itp. itd. to może wyznaczyć jeden tydzień na każdy rok w którym każdy pet dostawałby 2x expa.” ~Wyciszony

Jak najbardziej na plus. Nasi pupile na pewno nie pogardziliby możliwością dodatkowego expa, prawda? Tym bardziej, że nierzadko inwestujemy w nie masę czasu. Obecnie takowego narzędzia nie ma, aczkolwiek może dobrze byłoby się o nie postarać? 😉

Garść statystyk

Wbrew pozorom flagi i skrzydła to potężny boost. Dzięki nim, w pewnym zakresie, zwiększamy swoją przeżywalność i niejednokrotnie szansę na ubicie danego bossa. Pada też sporo pytań względem Miasta Tarula, które to jest najniebezpieczniejszą lokacją w grze. Ciekawe jak na dzień dzisiejszy prezentuje się frekwencja na instancji, ilość pokonanych wodzów Widmowej Armii oraz kwestia ilości zdobytych z nich legendarnych przedmiotów! Nie wiecie? To łapcie.

Ilość pokonanych Mahetów*:

Larkas – 73
Ostlor – 78
Duneb – 32

Ilość pokonanych Taruli*:

Larkas – 17
Ostlor – 2
Duneb – 1

Ilość rarów z Maheta (aktualna ilość rarów na serwerze**):

Larkas – 6
Ostlor – 4
Duneb – 3

Ilość rarów z Tarula (aktualna ilość rarów na serwerze**):

Larkas – 5
Ostlor – 0
Duneb – 0

Pochwalcie się, ile razy zapuszczaliście się w głąb murów, które obecnie stanowią jedynie cień dawnej potęgi orków?

* Ilość od momentu wprowadzenia możliwości zbierania tego typu danych, tj. od 22.05.2018.
** Rary aktualnie znajdujące się na serwerze. Dane nie obejmują rarów sprzedanych, przerobionych na skin, eski itp.

Zajawki graficzne

Zacznijmy od rozwiązania zagadki z poprzedniego wpisu. Nie, nie jest to sala tortur (zaplecze Domu Uciech), jak to napisał jeden z graczy 😉 To akurat jest wczesny szkic Karczmy w Trentis (tak, tam gdzie urzęduje nasza ukochana Emilka). Komu się udało do tego dojść? OK, lecimy dalej. Nic nie robi takiego wrażenia, jak porównania. Rzecz jasna nie chcemy spoilerować, więc nie wrzucimy widoku z początkowych lokacji, ale… Różnice widać gołym okiem, prawda? Mało znaczące miejsce, ale jak to się mówi “od szczegółów zależą wielkie rzeczy” (tak, choćby nasze ganienie świń – drobiazg, a jak cieszy 😉 ).

Leśniczówka zwana Chatą Bimbrownika

Ta sama leśniczówka (Chata Bimbrownika) w Broken Ranks

A jak Wam się podoba stok?

Aktualny stok

Stok w Broken Ranks

Postęp prac nad Broken Ranks

Animacja:

 • zanimowane wszystkie zwierzaki w Wiosce Romana wraz z poprawkami do
 • świniaków i kuraków (teraz Drygu już nic nie robi tylko je gania),
 • dodatkowe animacje Koldów na mapie w Kemenak, aby dodać więcej życia,
 • animacja jaka do walki,
 • animacja krabostwora do walki,
 • ostatnie poprawki animacji druida i łucznika.

Programowanie:

 • wstęp do systemu cutscenek na mapach – poruszanie kamery, wyświetlanie dialogów nad głowami NPC, odpalanie particli itp.,
 • optymalizacja wyświetlania nicków i liczebności drużyn pod kątem większej wydajności,
 • porządki w kodzie edytora + narzędzia do utrzymywania lepszego porządku w mechanizmach gry,
 • narzędzie do podpinania traili i particli do kości modeli (umożliwi uzyskanie efektu np. płonących mieczy czy dymiących czach),
 • grupowe testowanie i poprawienie złapanych bugów.

Questy:

 • 9 skonwertowanych questów.

Grafika:

 • gotowy surowy render nowego grobowca (dojścia do duszków), trwają prace nad podmalowaniem,
 • gotowy surowy render Trentis. Trwają prace związane z podmalowaniem,
 • wnętrza w Trentis – nowe: koncepty i modelowanie wnętrz ratusza, koncepty nowego burdelu, prace nad wnętrzami mieszkań, magazynów, szop i piwnic (część tylko przeskalowana, część całkiem nowa),
 • koncept i render nowej ważnej lokacji: karczma w Trentis,
 • koncept ostatniej dużej lokacji: Wioski Rybackiej,
 • koncepty wnętrz Wioski Rybackiej – Chata Murraga, podmalówka Chaty Anmenial,
 • poprawa Stoku oraz Beirn – dostosowanie do nowych mobów i większej ilości graczy (więcej miejsca! ),
 • około 50% edytora twarzy dla faceta.

Czysto informacyjnie: nie, nie olaliśmy tematu łączenia serwerów. Podtrzymujemy wszystko co pisaliśmy w poprzednim wpisie. Większa ilość szczegółów zapewne ukaże się za dwa tygodnie na blogu lub w specjalnie założonym do tego celu temacie na forum. Za Taern!

EDIT: Zmiana daty urodzinowego HH (8.12).
EDIT2: Korekta ilości rarów z Maheta i Tarula na serwerach.

29 thoughts on “Urodziny Taernu, eventy, pomysły graczy i Broken Ranks – Obecnie pracujemy nad… Cz. 164

 1. 8h hh x2 wariaty 😀 Będzie się działo 😀 A co do turnieju na hc z ‘wyspą bossów’ z psycho exp x3 i exp x3 jako nagrodą jest jedno ale. Ostatni przedział, tj. dla 86+ (tak, 86-140) jest mocno przesadzony. Żaden, ale to żaden 86 lvl nie jest w stanie pokonać 120lvla, a co dopiero 140 – nie ważne jak bardzo ma wyexpione psycho, ulepszone rary i nie ważne jak wielkie ma szczęście. Jedyny sensowny przedział dla 86lvli to 86-109. Wypadałoby coś z tym zrobić…

  • Ale mi przesadzone 1 pt co zabilo 4 tarule mialo z niego 4 dropy, drugie 13 i 1 rar, z maheta podobnie, 52 na 3 rary, z 15 na bodajze 4 rary i stad masz caly wybostowany drop. Chwila farta i tyle

 2. Czy mi się wydaję czy statystyki są połączone ze starymi? Jeśli tak, to wg starych statystyk na ostrol padły 3 tarule a tu nagle cofnęło się do 2? Czy w ciągu tego miesiąca zostało przedstawione ile zostało ubitych?

 3. Statystyki z maheta napewno nieprawdziwe. Moje pt ubilo 52 mahety I 13 taruli. Wody kolejne 20 mahetow chociaz. Nie wspomne o pt dara I innych. Takze jak nie radzicie sobie ze zliczwniwm bossow . Proponuje wgl nie wklejac owych stat. Albo zwyczajnie wkleic indywidualne z osiagow

 4. Nie podoba mi sie opcja wyboru do jakiego jesteśmy zmuszeni na serwerze Ostlor…
  EV Vorlingow 09. o 18, i HH od 09. od 15 do 23…
  Osobiście chciałbym w pełni skorzystać z każdego z tych dobrodziejstw, jak to mają szanse na innych serwerach.

 5. Czy nie da się jakoś zmienić termin eventu Vorlingow, przypada w ten sam dzień jak serwerowe hh, jako gracze chcielibyśmy skorzystać z całego tego czasu zwiększonego doświadczenia. A event Vorlingow też jest czasami czasochłonny.

 6. Najlepiej zrobić hh w sobotę gdzie większość graczy 16+ (a przecież taern ma takie ograniczenie wiekowe) wychodzi ze znajomymi, do baru, na piwo, czy gdziekolwiek indziej. Słabe to jest. Lepiej byłoby podzielić osmiogodzinne na 4×2 “godziny przez cały tydzień. Na pewno więcej osób by skorzystalo.

  • Jest ograniczenie 18+, skąd pomysł na 16? HH będzie właśnie w sobotę, jak sobie życzysz 😀 Nikt nie namawia do gry, nikt nie zmusza do chodzenia gdziekolwiek. To twój czas, organizuj go jak chcesz.

 7. Mam pytanie a jednocześnie prośbę do ekipy w sprawie spadających flaszek z eventów. Są to jedynie flaszki wiedzy i zręki których ilość na serwerze jest ogromna jakby nie patrzeć, a problem przynajmniej na Ostlor jest z Większymi Flaszkami Mocy, i tu takie pytanie może by też wprowadzić drop tych flaszek z eventu, nie wiem dodatkowo lub co jakiś czas zamienić za jakieś.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *