Nowe tło walki i świąteczne statystyki – Obecnie pracujemy nad… cz. 115

las-miniaturaNowy rok, nowy post na blogu, nie tacy nowi my. 2016-sty okazał się być dla nas całkiem dobry. Gra się rozwija, ludzie przychodzą, a my pracujemy nad nową wersją. Dzisiaj pokazujemy jeszcze nieskończone, ale już całkiem fajnie wyglądające tło walki w lesie koło Trentis, oraz przedstawimy event świąteczny w liczbach (spoiler – na serwery wpłynęło łącznie ponad 4 miliardy sztuk złota!). Zapraszamy do lektury!

Od dłuższego czasu nasze doniesienia dotyczące Taern Broken Ranks ograniczają się niemal wyłącznie do udostępniania grafik i animacji modeli mobów. Nie zapominajmy jednak, że gdzieś trzeba z nimi walczyć. Dzisiaj pokażemy Wam jeden z owoców naszej pracy – scenę walki w lesie koło Trentis.

las-obecnie

Z obecnym wyglądem tła walki jest kilka problemów. 3 najważniejsze to:

 • bardzo nudna kompozycja, składająca się niemal wyłącznie z linii pionowych i poziomych; poza tym wszystko jest tam szaro-buro-zielone; wiadomo, las nie park, nie ma być pstrokaty, ale kto był w jednym, ten wie, że wygląda on bardziej kolorowo, niż nasz;
 • podłoże, zdaniem Tomka, wygląda jak rozkopane pole; ja widzę jednak inspirację boiskiem Korony Kielce;
źr. przeglądsportowy.pl

źr. przeglądsportowy.pl

 • źle oddana perspektywa sprawia, że sceneria wygląda na zdecydowanie bardziej płaską, niż ma być w rzeczywistości; na ten moment to nudna polanka, a nie leśne ostępy.

Nie mówimy, że wszystko jest z tym tłem nie tak. Ma swój klimat i pasuje do ciężkiego nastroju gry. Nie chcemy być jednak bezkrytyczni. Widzimy obecne błędy i wiemy, że może wyglądać lepiej, bardziej klimatycznie.

Praca grafika ma to do siebie, że zanim zabierze się do wykonywania ostatecznej wersji produktu, spędzi sporo czasu nad konceptami. Oczywiście, szkic szkicowi nierówny i w zależności od tego, co ma być tworzone, należy się skupić na różnej ilości szczegółów. Przykładowo, tu macie bodajże 6-stą wersję koncepcyjną tła (dopiero ta spełniła nasze oczekiwania co do jakości).

las-koncept

Chcemy, by nasza gra była możliwie najlepsza, więc prowadzimy nasze działania tak, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Już na etapie konceptu tła trzeba było zaradzić bolączkom obecnej wersji, dlatego Tomek położył duży nacisk na 3 wyżej wspomniane kwestie, oraz kilka mniejszych, ale równie istotnych, jak np. wielkość poszczególnych obiektów.

las-render

Tak tło wygląda po wprowadzeniu zmian. W porównaniu do konceptu, zmieniono głównie kolorystykę (jest cieplejsza), poprawiono elementy, które mogłyby rozpraszać graczy (np. badyle na pierwszym planie) i zwiększono poczucie głębi. Teraz sceneria faktycznie wygląda jak niewielka leśna polana, a nie jak udeptany placyk ze ścianą roślin. No i jest już w 3D. Z racji tego, że na obrazku średnio widać tę głębię, przygotowaliśmy też render z siatką, by pokazać krzywizny modeli. Kamera, lekko “przemieszczając się” podczas walki, odda trójwymiarowość sceny.

las-siatka

Fajne jest, nie? 😉

Event Świąteczny – garść statystyk

Wczoraj zakończyliśmy event świąteczny. Na mapach nie ma już reniferów, turoni i innych mobów związanych z Bożym Narodzeniem. Jedynie Stary Rok czeka w Trentis, by zapłacić Wam złotem za wszystkie czapki i gwiazdki, które zdobyliście na wyjątkowych wrogach. I wiecie co? Zdążył sporo zarobić, bo jest w stanie zapłacić każdemu, a na wszystkich serwerach zdobyto łącznie 154 187 403 czapeczek i 65 607 104 gwiazdek, więc jeśli wszyscy wymienią łup na złoto, na serwery trafi 4 395 890 140 sztuk złota. Chora kasa. A ponieważ były to zmagania Gwiazdora z Mikołajem, można uznać, że Gwiazdor zwyciężył, bo hordy Mikołaja był orane częściej i skuteczniej. Najlepiej pod względem ilości zdobytych czapek dał sobie radę Larkas, gdzie zdobyto ich 68 118 569 sztuk, na drugim miejscu Ostlor (61 541 028), na trzecim Duneb (23 300 162), na czwartym HC (1 227 644). Jeśli chodzi o gwiazdki, mamy zamianę miejsc między Ostlorem a Larkasem (kolejno 29 052 205 i 21 557 572 zdobytych itemów), na trzecim Duneb (14 403 589), na czwartym HC (593 738). Jeśli chodzi o najlepszych zbieraczy gwiazdek, to TOP 5 w całej grze wygląda następująco:

 • KeptN (Duneb) – 586190,
 • Liwir (Ostlor) – 524190,
 • AjmRycc (Ostlor) – 493390,
 • RafalKogz (Ostlor) – 457190,
 • MazaaK (Ostlor) – 415334.

Chcemy też wyróżnić graczy Asmon (Larkas – 310590) i Eveeelin (HC – 49458) za zdobycie największej ilości gwiazdek na swoich serwerach.
Jeśli chodzi o czapki, to TOP 5 wygląda następująco:

 • Wiertacz (Larkas) – 436760,
 • JarekAgusi (Larkas) – 428500,
 • TinkerBell (Larkas) – 420470,
 • Szyszynka (Duneb) – 417800,
 • Chemikkk (Larkas) – 394490.

Gratulujemy też graczom MagiDr (Ostlor – 353670) i ScreeTeer (HC – 102100), którzy prowadzą w tej klasyfikacji na swoich serwerach.

Ciekawe, że w pierwszych piątkach nie ma jednocześnie graczy z Ostlora i Larkasa i że gracz z Dunebu zdobył najwięcej gwiazdek ze wszystkich. Wygląda na to, że najprawdopodobniej to był efekt “mody” na danym serwerze. Larkas i Ostlor są porównywalne pod względem rozmiarów, więc chyba po prostu osobiste preferencje graczy i psychologia tłumu sprawiły, że na jednym z nich zdobyto więcej czapek, a na drugim gwiazdek.

Spotkaliśmy się z głosami, że po kilku latach idea tego eventu mogłaby zostać odświeżona. Jak Wy byście widzieli kolejne wydarzenie świąteczne? Chcielibyśmy zachować rdzeń rozgrywki, ale dobrze byłoby go jakoś wzbogacić. Nowe moby? Nawiązania do fabuły? Podzielcie się pomysłami w komentarzach.

Jeszcze jedno – czapki i gwiazdki niesprzedane do 6 stycznia, do godziny 20:00 zostaną usunięte z Waszych ekwipunków i nie będzie możliwości, by na nich zarobić. W przyszłym wpisie możecie spodziewać się informacji o pracy nad modelami sprzętu w Taern Broken Ranks. Trzymajcie się ciepło i do napisania 🙂

Pragniemy też zauważyć, że nie mamy nic do Korony Kielce jako do klubu piłkarskiego i społeczności kibiców. Po prostu ich murawa wygląda fatalnie.

49 thoughts on “Nowe tło walki i świąteczne statystyki – Obecnie pracujemy nad… cz. 115

 1. A niby czemu zaskoczyło was, że najwięcej zdobył gracz z Dunebu?
  Może dlatego, że turoni na Dunebie miał prawo więcej złapać niż gracze z Larkasu bądź Ostloru to, że zapomnieliście o Dunebie nie znaczy że będzie gorszy :))

  • A niby czemu zaskoczyło was, że najwięcej zdobył gracz z Dunebu?
   Może dlatego, że turoni na Dunebie miał prawo więcej złapać niż gracze z Larkasu bądź Ostloru to, że zapomnieliście o Dunebie nie znaczy że będzie gorszy :))

   Więc Gratulacje Maciek !! 🙂

   • Zauważyliśmy, że średnio liczba zdobytych itemów maleje z wielkością serwera. Nie zapominamy o Dunebie! 🙂

    • może i jest więcej tyh na high lvl tego można było się spodziewać lecz brakuje nam graczy, którzy będą dropać rzeczy z mniejszych bosów kolega przez 2 miesiące szukał na sell Harttraumu. Sheedzi 70 lvle potrafili czekac pare miesięcy żeby spadła 1 fanga za, którą sprzedający potrafił zawołać 2k pl 🙂

     • na serverach typu ostlor/larkas organizowana są turnieje mistrzów itp są skiny, których nie ma u nas a są mozliwe do zdobycia 🙂 robiąc głosowanie w którym gracze mieli wybór dołączyć do drugiego servera mającego tłumy aktywnych graczy bądź do s5, który dopiero się rozwijał było wyrokiem dla Dunebu 🙂

 2. Grafika wygląda moim zdaniem bardzo dobrze oby tak dalej powinno to przyciągnąć dużo graczy.
  Co do eventu muszę przyznać że go prawię nie biłem dlaczego? Nie które mobki zbyt mocno szalały np: Wściekłą Mikołajka, Czarny Turoń, bardziej chodzi mi o Wściekłą Mikołajke, ponieważ długo ją się biło mało expa z niej leciało przynajmniej te czapeczki były to zawsze golda by wpadło. Czerwony Szatan podobnie mało expa długo się bije. A co w tym evencie moim zdaniem było dobre? Grupka Turoń i turoń czarny ponieważ za nią leciało 10k gwiazdek podajże ale tych grupek było mało co się dziwić w końcu tyle gwiazdek czy tam czapek z tej grupki. A najlepsze w evencie było to że była Świąteczna Atmosfera te grupki z czapkami bardzo fajnie wyglądały np (Mikołajka,Turoń,Szatan i resztę innych)

  Co bym dodał na następny rok do tego eventu?
  1.Więcej Expa
  2.Więcej grupek z Turoniem i Turoniem Czarnym
  3.Nowe grupki gdzie (Nie mocne żeby nie biło ich się 30min)
  Lub zamiast tego Eventu
  1. Zielone Skrzyneczki lub Zmienione na Prezenty aby była Świąteczna Atmosfera. I żeby można było za te prezenty które gracze zebrali z mapek wymienić na prezenty od mikołajka (Losowanie Zwój do Trentis lub Zwój Expa)
  Lub 1 prezent 1min HH x2 dla psycho oraz expa dla postaci max dni hh (Tydzień żeby gracze nie wymienili prezentów na HH tylko. To by jeszcze wymieniali sobie na losowe rzeczy od mikołaja dajesz prezent on ci coś w zamian tak jak mówiłem np zwój expa.

 3. Ciekawe czy w tych ambitnych statystykach uwzględniono to że jak dotąd zostawały z lat ubiegłych te itemki i jak ktoś nie sprzedał to mógł za rok i że realnie mniej może zdobyto ?

  • Nie, nie zostały one uwzględnione. Statystyki dotyczą tylko tego, co zostało dropnięte podczas trwania eventu, więc faktyczna liczba mogła być wyższa.

 4. Pisaliście, że wszystko jest dopięte na ostatnie guziki. Okazuje się że nadal jest robiona oprawa graficzna scenerii walk jak i napisaliście, że w kolejnym wpisie będziecie mówić o pracy nad modelami sprzętu więc moje pytanie brzmi, gdzie tutaj jest dopięte wszystko na ostatni “guzik” ?

  • Smutne to jest po prostu. Jeszcze z rok temu Broken Ranks był “launching 2016”. Od paru miesięcy widnieje “launching 2017”. Przy takim tempie, zaczynam powoli trzymać kciuki, żeby nie musieli zmieniać na 2018….

   • Tło lasu wygląda pięknie. Widać artystycznie ktoś się od kilku lat rozwinął. Co do terminu ukończenia to nie jestem za pośpiechem. Wole poczekać kilka miesięcy dłużej aż wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Mam przeczucie że jak coś zrobią na chama to będziemy oglądać czarny ekran przy próbie zalogowania do gry.

 5. Event uważam za jedna wielka porażkę z kilku powodów ;

  1.Event skierowany dla hlvl i dla low do szybkiego expienia.

  2. “dmg na event tylko z epikiem” innych branych nie ma szans nie mówiąc już o MO 70-80 czy barbie

  3. male zbalansowanie do bicia solo nie oplacalne bicie aniołków które są o niebo trudniejsze niż renifery co miało odzwierciedlenie w biciu ich.

  4. za duży cd po braniu zlecenia każde powinno mieć inną długość i blokadę lvlową.

 6. kiedys byl 1 ewent św inny niz milolaj i gwiazdor pamietam ze bym mob ktory prosil o dukaty ktore lecialy z ubijania roznych potworkow za kazda ilosc dukatow dawal jakas drobnostke na koncu byla mega fajna nagroda moze pujdziecie tym tropem i te 2 ewenty jakos polaczycie moglo by wyjsc cos naprawde mega fajnego

 7. 1. Niezbalansowany czas oczekiwania na zlecenia
  2. Niezbalansowany drop expa i gwiazdek/czapek z odpowiednio trudniejszych grupek powinno lecieć więcej a tu niespodzianka
  3. Czas trwania nie pozwala na zebranie jakiejś opłacalnej ilości gwiazdek/czapek a exp z tego przeciętny, większość graczy woli losowe od np. Diabłów bo dają zwyczajnie większe korzyści i Expa i (możliwie) materialne
  4. Co z eventem z mieszkami vorlińskich groszy? (chyba tak się nazywały) Był bardzo fajny i w porównaniu do świątecznego dużo więcej osób brało udział, szkoda, że już się nie pojawia.
  5. No fajne te mapki

 8. Jak dla mnie od początku gry były zawsze ciemne kolory i mapy wyglądały zdecydowanie lepiej niż jaskrawe słoneczne krainki niczym z tęczowej krainy my little pony… Ta pierwsza wersja z ciemniejszym kolorem zdecydowanie lepsza!

 9. Co do wyglądu map to zdecydowanie lepsze będą ciemniejsze kolory, ale nie tylko w tym rzecz,jednym z ważniejszych atutów taernu jest jak dla mnie ta stara szorstkość i ciemność. Znaczna cześć dzisiejszych gier z “mrocznym” klimatem ma postacie i ogólny wygląd niczym przytulaki tyle że w ciemniejszych kolorach, a to wcale nie nadaje tego ciężkiego klimatu. A stary taern miał właśnie to coś, oczywiście nie wszędzie było ponuro, ale porównując go do dzisiejszych map mam wrażenie że powolutku zmierzacie do tej casualizacji, za bardzo upiększając każdą możliwą lokacje. Było by miło aby po przejściu na nowy silnik taern wciąż odróżniał się na tle konkurencji także pod względem stylu grafiki.

  Co do eventu, koncepcja jest świetna ale jednak trochę mało tej rywalizacji między mikołajem a gwiazdorem, ostatecznie wszystko się kończy odsprzedaniem dropów i tyle, jakiś wybuchowy koniec był by bardzo wskazany:). Jeśli chodzi o exp to można by go trochę podrasować w średnim przedziale lvlowym, na większych lvlach i tych zupełnie małych jest dobrze, exp jest zacny jak na event przystało. Brak natomiast czegokolwiek poza expem, bijąc zwykłe bosy można było zarobić więcej niż na tym evencie, wbijając przy okazji sporo expa na psycho. Zamiast odsprzedawać czapeczki znacznie fajniej było by udostępnić mini sklepik w którym za wydropione przedmioty mogli byśmy kupić coś bardziej unikatowego, mapy na modliszkę, dusze, dielki, eski itp. i do tego może dla najbardziej wytrwałych za masę tej waluty jakiś kilkudniowy buf lub unikatowy skin/przedmiot. W końcu ten event odbywa się tylko raz do roku.

 10. Póki co nie mam konkretnego pomysłu na cały event, ale mogę wymienić na tą chwilę poszczególne punkty jakie mi brakuje w eventach:
  1. Współpraca graczy podczas wykonywania czynności eventowych (coś ala event moranowy budowanie inferny itd)
  2. Wspólna walka z potworami nie na zasadzie “a poexpcie sobie, polegająca na zgraniu i zaangażowaniu np. motyw, że trzeba ubić 4 bossy naraz by odblokować kolejną drogę do eventu.
  3. Zdobywanie przedmiotów eventowych, które można wymienić na skiny/specjalne eq/specjalnego peta/psycho exp/bonusy do postaci itp itd
  4. Reward chest (nagroda dla wszystkich co brali udział w evencie, a nie jak dotychczas 1 ma nagrodę a reszta za 2-3h pracy niech się całuje w 4 litery) tak jak w innych produkcjach mmorpg
  5. Pilnować linii fabularnej eventu, a nie tak jak z eventem świątecznym daliście raz chociaż motyw eventu,a teraz polega na tym “a poexpicie sobie”

 11. witam , ja chciałem tylko wyrazić smutek z powodu waszej mniejszej miłości do graczy 140 lvl , przydałoby się by na takie eventy my tez moglibyśmy korzystać(zebranie czapek, gwiazdek mija sie z celem gdyż podobna sume wyda sie na eski na zaladowanie eq , ja np mam 6 do ladowania plus cały set na 100+ ) , np grupki z expem psycho i mozliwoscia rara zablokowane dla graczy ponizej 140lvl , np v1 z wielka czapka mikolaja z podwójnym expem psycho , HH w sylwestra tu tez 140 lvl nic nie zadziała , czy moglibyscie pomysleć tez na weteranami by nie było im przykro , bo mi np ten event był jak każdy inny dzień w tej grze i tylko mogłem obserwować radość innych 😉 prosze o nas pamiętać zrzeszenie 140 lvl

 12. Mi się event nie podobał, ponieważ mam 55 lvl a mój max to zlecenie trudne, 100 czapeczek czyli tylko 2k 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *