Czarne pola i Małże

małżeW dzisiejszym wpisie chcielibyśmy odnieść się do szeroko komentowanych dwóch nowinek, które pojawiły się w ostatniej aktualizacji. Chodzi o czarne pola i małże, które wywołały lawinę komentarzy. Jeśli chcecie poznać naszą opinie na temat tych nowości, to zapraszamy do lektury.

Mało kto pewnie uwierzy, ale wszystko się zaczęło od pomysłów z ożywianiem mapy – chodziło o to, aby gracz mógł wchodzić w interakcje ze środowiskiem gry i konstrukcjami znajdującymi się na planszach. Tak właśnie jest w przypadku prażenia złowionych małży. Gdy oddaliśmy mechanizm do testów, pojawiły się głosy zbliżone do tego (znalezione na Forum):

[“Zuzialol”]: Zauważyłem, że gdy się łowi i praży małże, to trzeba strasznie dużo czekać i jest ryzyko, że ci ktoś będzie kradł. Nie lepiej by było, żeby po wejściu do lokacji każdy miał własną instancję? Wtedy nikt nie będzie kradł, ani nie będzie trzeba czekać.

Podnoszono również argumenty dotyczące opłacalności, że małże są zbliżone do halitu i bajery z nimi związane oraz czasochłonność prażenia, powiązana z ryzykiem kradzieży skutecznie graczy do tych rejonów i mechanizmów zniechęcą.

Mając te spostrzeżenia na uwadze uznaliśmy, że o ile dochodowość małż nie może istotnie odbiegać od halitu (pamiętać przy tym należy, że równoległe weszły zlecenia zarobkowe), o tyle warto zastanowić się nad zróżnicowaniem tego zarobku w taki sposób, żeby ta dochodowość była zależna od ilości graczy on-line, a tym samym do ryzyka kradzieży i PvP.

Wtedy własnie narodziła się idea pomalowania pól na czarno, ponieważ słusznie zwrócono uwagę, iż gracze na ochronkach będą tam nietykani i szybko ‘małżowisko’ przerodziłoby się w halit-bis. Bo cała idea łowienia małż zasadzała się na tym, by zwyczajnie były one ciekawsze i bardziej angażujące niż halit, który co prawda ma swoich zwolenników i tam również można dostać strzała od highlvla (bo koksy już tam raczej nie zaglądają) jednak w naszej ocenie jest nudnawy. I w tym miejscu pojawiają się pytania i wątpliwości graczy, jak choćby te poniżej cytowane z Forum:

[“CzarnyŻmija”] Wszystkie inne opłacalne źródła złota/surków są obarczone ryzykiem w postaci czerwonego pola= możliwy ded – ochronka – spokojne pozyskiwanie surowca/złota przez dwa dni. Można to traktować jako swoistą “opłatę za wejście”. Natomiast małże zostały “wyróżnione” czarnym polem = pewny ded – brak ochronki – itd. Pytanie brzmi dlaczego małże? Nie są chyba aż tak opłacalne? Argument o karaniu złodziei to bujda.

Nie do końca możemy się zgodzić z faktem, iż karanie złodziei to bujda – czarne pole daje taką możliwość, bo złodziej nie ucieknie w ochronkę.

PvP

Słusznie zauważa gracz CzarnyŻmija, iż ryzyko PvP i zgonu towarzyszy w sumie każdej lokalizacji zarobkowej i dodanie tam czarnych pól byłoby logiczną konsekwencją czarnego pola przy małżach. Jednak gracz zapomina o jednym, kluczowym fakcie: PvP w obecnej postaci ma tyleż zwolenników co przeciwników. Dlatego nie możemy zrobić jak proponuje na Forum:

[“Shiraz”] […] Ktoś mi powie jaki ma to mieć cel to czarne pole przy małżach? Czemu nie ma tego czarnego pola na wieży, pod mostem czy wodospadem, tam gdzie sie respią czempy o które taka walka jest bo przecież każda runka na wagę złota? albo na wąwozie (jego części czy jakimś %), płaskowyżu gdzie ludzie biegają za wendem? Czy to nie dało by większej rozrywki niż czarne pole na małżach? ktoś mi powie że to dla high lvli.. owszem mam wysoki lvl i pytam o takie rzeczy bo tylko takie mnie interesują a nie czarne pola dla graczy 40-50 😉 […]

W powyższym cytacie w sumie zawarta jest istota naszych obaw i oczekiwań, związanych z wprowadzeniem czarnego pola. Właśnie dlatego nie wprowadziliśmy z dnia na dzień czarnych pól w miejscach tak popularnych i dobrze graczom znanych, żeby nie spowodować tego, co nagle zaczęło się dziać na małżach, a czego w sumie się spodziewaliśmy: niczym nieskrępowanego mordobicia bez oglądania się na lvl, co w praktyce oznaczało ni mniej, ni więcej tylko “rzeź niewiniątek” (jak to ładnie ujęła znana użytkownikom forum Kaita aka Żalsheed).

Na zakończenie chcielibyśmy zachęcić do zapoznania się z poradnikiem zarabiania na małżach, który bardzo ciekawie opracował znany pogromca low, mid i high leveli na s2 Rzuff: Poradnik.

25 thoughts on “Czarne pola i Małże

 1. Bardzo jestem zaszczycona tym, że zostałam zacytowana w tak ważnym temacie czarnego pola. Rozumiem, że stosunek Administracji zawarty tuż poniżej ów cytatu nie jest ostateczny.
  Wnioskuję też, że skoro nie wprowadzono czarnego pola z dnia na dzień w celu uniknięcia “rzezi niewiniątek”, to mimo wszystko Administracja dzielnie będzie pracowała nad czarnym polem dla high lvli 🙂

  P.S cytując samą siebie (niestety):

  “Reasumując więcej czarnych pól, większe ograniczenia możliwości ich nadużycia.”

  pozdrawiam
  Shiraz.

 2. Taern nie sprzyja walkom graczy – Pumpmaster, ochrona, mało czerwonych pól, ulgowe straty expa po zgonie. Tyle mechanizmów, żeby ukrócić emocje z PvP. Nawet pety jakieś pacyfistyczne – motyl. Jeden gracz postulował kiedyś, że mobów nie powinno się zabijać, tylko nawracać 😀

  Jako gorący zwolennik ostrej interakcji PvP, pomysł czarnych pól uważam za rewelacyjny, oby było ich więcej 🙂

  A propos małży, aspekt sprawy, o którym nikt nie wspomniał. Wszyscy demonizują niebezpieczeństwo zbierania małży ze względu na PvP, a mało kto pamięta, że tam gdzie “czachy” tam są i “tarcze”. Udało mi się zebrać małże niskopoziomową postacią, bo ilekroć ktoś mnie atakował, ktoś inny dołączał na ratunek – na przebieg walki nie miałem praktycznie wpływu, ale małże udało się zebrać.

 3. Nieprzewidzieliście tylko jednego, czarne pola to luksus dla High lvl , byłem dziś na małżach i widze dwa MO po 133lvl full eq z epikami biją sobie graczy dla zabicia nudy, nie łowia nie zabieraja połowu. Dla nich ta kasa jest śmiesznie mała i nie zależy im na niej. Ilość złota jaką sie otrzymuje z nich przyciąga graczy max50 lvl. więc to nie jest żadne pvp o którym tu mówicie tylko masakrowanie. Cała wasza teoria mineła się z założeniami.

 4. Haeven,
  Pisząc swój post miałem na myśli coś odwrotnego niż z niego wywnioskowałeś.
  Logiczną, według mnie, konsekwencją byłoby raczej czerwone pole na małżach, a nie czarne na pozostałych lokacjach zarobkowych. Ochronka po zgonie daje możliwość rekompensaty poprzez spokojne pozyskanie surowca/złota i zapobiega nielimitowanemu uśmiercaniu(co niestety ma miejsce na małżach).
  A co do karania złodziei to owszem ma to sens, ale przy w miarę równym poziomie złodzieja i tego kto wymierza sprawiedliwość. Przy obecnej rozpiętości poziomów w Taernie, gracz o odpowiednio wysokim lvlu może(teoretycznie) bez konsekwencji kraść małże zbieraczom (albo zbijać ich bez ograniczeń). Czarne pole na małżach ma sens po takiej reformie systemu pvp, która zniechęci do urządzania “rzezi niewiniątek”. Ilość czarnych pól można zwiększyć w taki sposób, aby fani pvp nie musieli się tłoczyć na małżach. Jednocześnie gracze, którzy preferują inny sposób gry powinni móc te pola omijać (tak jak swego czasu moczary).

 5. Tak samo jak są bramki lvlowe które pozwalaja wejść na różne lokacje tak samo wprowadzcie tam bramke 🙂 tylko w tym wypadku bramke MAX lvl 🙂 i tyle problemów 🙂 low lvle sie potłuką a hlvl tam nie wejdą 🙂

 6. Mam wrażenie, że po moich postach nie do końca się zrozumieliśmy. Ja nawet jestem za wprowadzeniem czarnego pola na wąwozie i w dalszych lokacjach, ponieważ są one przeznaczone dla graczy, którzy jakieś obycie w grze już mają i wiedzą, czego się spodziewać. Małże są miejscem teoretycznie (w praktyce wszyscy wiemy jak jest 🙂 gdzie małe i mdlvle powinny zarabiać na swój eqp, żeby się wciągnąć w dalszą grę w Taernie, ewentualnie urządzać sobie PvP w swoim przedziale lvlym. Obecnie panuje tam nauczanie ich za pomoca kija i marchewki, z czego o marchewce mogą zapomnieć, więc prawdopodobnie będziecie mieli tam pustą lokację, ewentualnie zapełnioną po godzinie 1 w nocy, co się trochę mija z sensem. Ten sposób zarobku powinien być zachętą, a nią nie jest. Zróbcie czarne pola dla hlvli, niech się bawią ze sobą:) byle nie na Grani, proszę, bo tam siedzę 😛
  Pozdrawiam Żalsheed

  • Abstrahując od tego, że zmuszanie kogoś do PvP uważam personalnie za chamówę, zwolennicy mówią, bo mamy prawo grać, jak chcemy, no tak, tylko że przeciwnicy też mają prawo grać, jak chcą 🙂 Odrobina konsekwencji 🙂

   Pozdrawiam Żalsheed

   • “Abstrahując od tego, że zmuszanie kogoś do PvP uważam personalnie za chamówę”
    Za chamówkę można uznać obecne przestarzałe zasady nalicznia statusu. Dlaczego blaszki mogą sobie orać RSy na złótym czy nie powinno to być zmienione chyba mamy równouprawnienie. No chyba, że niebieski blaszki to takie kozaki odważne tylko w grupie i na żółtym żeby w razie czego możnabyło uciek i być pewnym, że mnie nie zaatakują 🙂

    • ale według regulaminu za zabijanie graczy jest kara a za zabijanie tych co zabijaja jest nagroda, karą moze być mozliwosc ataku rs’a na zoltym, a nagrody nie ma…

 7. Więcej czarnych pól ! Oby nasze miecze nigdy nie stępiały i krew na nich nie wysychała. Najlepiej od razu przed wyjściem z Trentis, aby mięso nie musiało daleko chodzić na oranie. Kto nie chce pvp niech wącha kwiatki na Margonem.

  • weź się ogarnij i nie pisz takich bzdór, to że pewnie masz czache to nie oznacza że tarcze cie nie będą dedać, bo z tego co wywnioskowałem to nie jesteś najlepszym graczem,tylko pewnie masz kumpli którzy ci pomagają i dla tego tak piszesz,ale zobaczysz że dedów zaliczysz sporo….nawet kumple nie obronią przed high lvl

  • A tak na serio. Moim zdaniem stworzenie czarnych pól w miejscu, gdzie niskie lvl chodzą po zarobek było ukłonem w stronę nudzących się koksów, wydających platynę i chących mieć dodatkową rozrywkę. Nie sądzę żeby twórcy nie byli w stanie przewidzieć zachowania się części graczy, którzy ujawnią przy tym swoje bandyckie i kibolskie ciągoty (np. zbieranie haraczu za możliwość prażenia małż). Ponieważ na małże nikt normalny już w ciagu dnia nie chodzi, konsekwentnie proponuję zrobić czarne na halicie i dorszach.

 8. Czarne pola są strasznie do bani. Chcąc zauważyć, że ludzie z czachami lubią się znęcać nad mniejszymi lv. Mam wysoki poziom, ale nie będę co 5 minut biegała i dedała czach, bo nie mam tyle czasu. Jeśli chcą się nad kimś znęcać to niech wybiorą swój lv do bicia się. Radzę wam też pomyśleć nad tym….

  S1

  • Jeśli twórcy tak uwielbiają pvp to proponuję administracji przemianować jeden z serwerów na “red serwer” gdzie pola żółte zamieniono by na czerwone, a czerwone na czarne. Ciekawe komu chciałoby się na czymś takim grać, choć pewnie znalazłoby się kilku chętnych.

 9. Żal jakiś 2 lvl kradł mi małże i nic nie można było mu zrobić bo wyskakiwał pumpermaster.
  Nie ogarnięte się taern zrobiło.

 10. Zeby zarobić trochę złoa,poszedłem na plażę łowić małże.i po chwili zostałem zaatakowany przez bandę 5 graczy,z których każdy miał przewagę 100 poziomów,co za chamstwo.mam pakiet premium,i jak koś myśli,że jak strace platynę przez jakichś psycholi,o zaraz ją migiem dokupię,powinien pójść się leczyć.za ten rozbój NIE KUPIĘ NIC PRZEZ MIESIĄC.

 11. Pamiętam jak sobie skoczyłem na małże a tu bach 3 około 60lvl(sam wtedy miałem 35) tylko się przeliczyli bo 4 graczy do mnie doszło 🙂 piękna była burda 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *