Sprzęt, Q&A z Tomkiem i TaernCon 2017 – Obecnie pracujemy nad… cz. 117

Tomek miniaturkaW dzisiejszym wpisie czeka na Was sporo interesujących rzeczy. Pokazujemy już pierwsze wykonane przez nas części ekwipunku do Taern Broken Ranks (na męskich i żeńskich modelach), ujawniamy datę nadchodzącego TaernConu 2017, oraz przedstawiamy Q&A z PanemTomkiem, naszym głównym grafikiem. Zapraszamy do czytania, tylko zawczasu uprzedzamy – przygotujcie się na długą lekturę! 🙂

TaernCon 2017 – oficjalna data!

czar_pau

Udało nam się potwierdzić termin TaernConu 2017! Wydarzenie odbędzie się tradycyjnie w pierwszą sobotę lipca. Miejsce pozostaje bez zmian. Widzimy się w Starym Klasztorze przy ul. Purkyniego 1 we Wrocławiu. Za jakiś czas podamy plan imprezy i dokładne info, ale można spodziewać się mniej więcej tego, co w zeszłych latach, czyli cosplayu, konkursów, limitowanych koszulek i dobrej wiksy. To co, chyba już czas na rezerwowanie pokoi hotelowych? 😀

Sprzęt, czyli “czym to się je”

Pisaliśmy po targach PGA, że wreszcie będziemy mogli rozpocząć produkcję sprzętu. Wbrew temu, co wielu mogłoby się wydawać, stworzenie sprzętu to nie tylko przemalowanie gotowych przykładów. Tak naprawdę samo “malowanie” tych wszystkich zbroi i hełmów to tylko część całego zadania (ta najprzyjemniejsza część). Bardzo dużo czasu musieliśmy poświęcić, aby wraz z grafikami i programistami opracować optymalny proces technologiczny, według którego stworzymy cały ekwipunek w grze. Czyli musieliśmy zbudować swego rodzaju “fabrykę”. Spróbujemy Wam dzisiaj wytłumaczyć, o co w tym wszystkim chodzi.

Na naszych mapkach możemy spotykać postaci mobów, NPC-ów oraz graczy. W Broken Ranks działa to tak, że na każdego potworka składają się dwa główne elementy: model 3d oraz tekstura, która go pokrywa. Przykładowo nasze wilki to tak naprawdę 1 model (to są tzw. meshe) z różnymi obrazkami (tzw. teksturami), które je pokrywają – wilk szary, biały, zły i tym podobne, inne wilkowate. Analogicznie działają ludzcy przeciwnicy. Cały ich sprzęt, który możemy zobaczyć, to tak naprawdę tylko 2 pliki – 1 model i 1-na tekstura, która “okrywa” nasz model. Dzięki temu jeśli mamy na mapie 20 grupek mobów, to wczytywanych jest tak naprawdę kilka plików graficznych (np. wilk szary, biały, kłusownik, łotr i arcykłusownik). Zupełnie inaczej przedstawia się to w przypadku graczy. Na postać każdego gracza składa się x “kawałków”: buty, spodnie, zbroja, hełm, itd. I te x kawałków składa się w jedną całość – w gracza.

1h

Tekstura Rycerza

Różnica w ilości elementów między mobami a graczami jest ogromna, a ponieważ bardzo zależy nam na dobrej wydajności BR, musimy cały czas przywiązywać dużą wagę do optymalizacji wszystkiego na każdym etapie pracy.

Dlatego tak ważne dla nas było stworzenie solidnej i przemyślanej “fabryki”. Kombinowaliśmy, jak najlepiej dobrać te “klocki”, aby było lekko, ładnie i szybko 🙂 Zanim udało nam się osiągnąć fajny efekt powstały trzy różne prototypy. Dwa pierwsze ponad 2 lata temu. Trzeci, który zrobiliśmy w styczniu, powstał w oparciu o doświadczenia przy tworzeniu pierwszych dwóch oraz ~200 modeli mobów, które zostały wykonane przez te 2 lata 🙂 Całość pracy wykonywaliśmy na przykładowych roboczych modelach. W ramach pracy nad naszą “fabryką” powstało również specjalne narzędzie dla grafików.

Edytor

Sam sprzęt tworzony jest w popularnych programach graficznych. Ale żeby praca grafików była wydajniejsza, programiści musieli stworzyć specjalny edytor sprzętu. Dzięki niemu graficy mogą na bieżąco podejrzeć efekty swojej pracy. Zobaczyć dokładnie to samo, co będzie widział gracz. Narzędzie pozwala na łatwe i szybkie poskładanie wyprodukowanych przez nich elementów w postać. W Edytorze Sprzętu można obejrzeć ekwipunek z wersji 2d i równocześnie poskładać nowy, z BR.  Można zobaczyć sprzęt w walce, na mapie, podczas animacji, obracać – wszystko po to, by jak najlepiej dopracować szczegóły i upewnić się, że każdy element dobrze pasuje do każdego innego (np. ciężka zbroja do podartych portek).

Sprzęt, a różnicowanie postaci

To, że każdy gracz wyglądał praktycznie tak samo to jedna z naszych największych bolączek w Taernie. Wprowadziliśmy możliwość morfowania i pigmentowania, ale to tylko przymaskowało ten mankament. Postacie tak naprawdę niczym się nie różniły. Zmiana tego to dla nas jedna z ważniejszych rzeczy w BR. Chcemy nie tylko, żeby wreszcie płeć żeńska stała się piękną (a nie tylko mniejszą), ale też, żeby wyraźnie dało się rozróżnić profesje graczy. O ile to pierwsze założenie jest pewne i nadrzędne, o tyle o tym, czy będziemy mogli sobie pozwolić na różnicowanie profesji graczy zadecyduje wydajność.

shot2

Morfy, pigmenty, a skiny

Takie podejście rodzi niestety też pewne problemy. Nie możemy wprost przenieść do BR możliwości dowolnego zmieniania sobie kształtu sprzętu czy też dowolnego ubierania sprzętu. Będą tu musiały obowiązywać pewne ograniczenia. Jeśli będziemy różnicować profesje (chuderlawy mag vs pakerski fizol), to żeby zbroja dla maga mogła być ubrana przez barbarzyńcę, będzie musiała mieć swoją specjalną wersję – dla postaci fizycznej. Jeśli jej nie będzie miała, ów barbarzyńca nie da rady jej założyć, ani nie zrobi sobie takiego morfa. I to jest niestety odwieczny problem, z którym się borykamy – szybkość działania gry vs “bajerki” graficzne. Na dzień dzisiejszy mamy na uwadze trzy rozwiązania:

  1. Blokada

Jeżeli chcemy, aby fizole byli bardziej barczyści niż magowie, to będzie trzeba uniemożliwić zakładanie magicznych zbroi przez fizoli, i vice versa.

  1. Uniwersalne

Jeżeli każdy będzie mógł założyć wszystko (tak jak w obecnej wersji 2d), to wygląd profesji będzie musiał być uniwersalny. Czyli jeżeli Barbarzyńca założy magiczną zbroję to nieco wychudnie. Mag w zbroi dla fizola będzie wyglądał na barczystego koxa.

  1. Uber hiper – niewydajne

Jeżeli przebolejemy dłuższy czas wczytywania się gry i ekranu walki oraz starczy nam pamięci w GPU, to przygotujemy każdą zbroję w czterech wersjach – dla fizola i dla maga + dla fizolki i magiczki. Rozwiązanie rozrzutne jeśli chodzi o wydajność gry, ale wtedy każda konfiguracja będzie możliwa dla każdego.

shot3

Z podobnymi problemami borykamy się przy pigmentowaniu – nie mamy możliwości technicznych na przeniesienie wprost rozwiązania z 2d. Fakt, że nasze “suwaki” nie były też najszczęśliwsze, ale zdajemy sobie sprawę, że na pewno wszyscy się do tego przyzwyczaili, więc to ważna dla was informacja. Takiego systemu nie będzie. O ile pozwoli nam na to – znów to słowo – wydajność, popracujemy nad kolorowaniem sprzętu w wybranych miejscach. Np. Naramienniki.

Tyle złych wiadomości. To teraz pora na dobre:) Przyjęta technologia pozwoli nam w znacznie prostszy sposób tworzyć różnorodne skiny. Czyli to, czego zawsze w grze brakowało. Wraz z rozwojem BR będziemy stawiać na jak największą różnorodność i customizację postaci.

shot-4

Nowy wygląd

Wszystkie przedmioty będą odświeżone, ale pragniemy uspokoić osoby przywiązane do swoich błyszczących Otwieraczy, zwiewnych Debb czy unikatowego Blasku – nie chcemy zmieniać tego, co dobre. Nie chcemy ingerować w elementy ekwipunku, które spotkały się z uznaniem wśród graczy, które Wam się bardzo podobają. Albo do których mocno przywykliśmy, które są tak mocno rozpoznawalne jak np. stary poczciwy Garthill. Poprawiamy i zmieniamy to, co brzydkie, złe, przestarzałe, co również Wam się nie podoba. Zapraszamy do komentarzy – co jest w ekwipunku fajne, a co nie.

Q&A Z PanemTomkiem

Ostatni Q&A z Mamutem całkiem się Wam spodobał, dlatego postanowiliśmy zrobić kolejny. Osobą, która była najczęściej wzywana przez Was do odpowiadania był PanTomek. Jak już piszemy o sprzęcie, to nie mogliśmy odpuścić takiej okazji. Jaki ma wpływ na tworzenie świata Taernu, co by robił, gdyby nie był grafikiem, czy lubi placki? Przedstawiamy odpowiedzi na te i inne pytania zadane przez graczy na forum 🙂

Budda
Da radę zrobić i rozdać jakieś unikalne skiny dla graczy, którzy są z wami już 6 lat? Takie małe docenienie naszej wierności i wytrwałości w grze 😀

Co sądzisz o pomyśle pojawiania się poświaty przy ekwipunku ulepszonym na +8? Im więcej ulepszeń, lub im bardziej wyekspiony przedmiot, tym silniejsze daje światło, widoczne zarówno w podglądzie postaci jak i w walce lub na mapie 😀

Myślałem już nieco o wyróżnieniu uberkoksów – skiny dostępne od najwyższych leveli. Poświata to niezły pomysł – trzeba będzie przetestować.

Czy to Ty podajesz pomysły tego co chciałbyś zrobić/wprowadzić, czy dopasowujesz swoją wyobraźnię do tego co Ci mówią żebyś zrobił?

Jako współtwórca mam wpływ na tworzenie świata jak najbardziej, ale bywa też, że koncepcje są ściśle określone przez jakąś ciągłość fabularną czy też możliwości silnika – wtedy trzeba się dopasować.

IMG_20170131_112115

KGB
Ile razy w tygodniu masz ochotę kogoś (kogoś na D) zamordować za tekst “wiesz co, ja bym to tutaj trochę poprawił…”?

Mam czasem takie spokojne dni w tygodniu, że zabijałbym bez tortur… Tak naprawdę za dużo ego przeszkadza mi w pracy zespołowej – dlatego trzymam je na smyczy i uwalniam przy prywatnych projektach.

Która z nowych krainek jest Twoją ulubioną, a którą wywaliłbyś najchętniej do kosza?

Wszystkie wywaliłbym do kosza, popatrzyłbym na lodowisko trochę dłużej i też wypieprzył. Całość wymaga redesignu 😀

Qomb
Czy planujecie wprowadzić coś w stylu herbu gildii? Np. herb informujący o statusie gildii (czachy, tarcze, neutral).

Tak, myśleliśmy już o czymś takim – zobaczymy, co powiedzą testy wydajnościowe.

Marovit
Dlaczego Virral nie ma cięciwy?

Ponieważ wszystkie łuki w 2D są zabawkowe. W 3D będą prawdziwe 🙂

Gustavus
Jakie monstra lubi Pan tworzyć najbardziej, czy ma Pan swoje “ulubione” w grze, skąd inspiracja potrzebna do ich stworzenia (gry)?

Najbardziej lubię tworzyć monstra, które ciężko ubić. Moi ulubieńcy to Vendigo i upadli rycerze. Fajny też jest Cień przy Htadze.
Inspiracje biorę z wszystkiego, co mi wpadnie w oko – jakiegoś dziada z dziwna brodą w kolejce po mięso, dresiarza z zabliźnioną, zapitą morda przy monopolu, zdechłego gołębia, wiewiórki, pająka, jak i z Googla 🙂
Moje ulubiony gry to Fallout 1, 2, 3 oraz Diablo 1, 2 (może też 3?), Doom 1, 2, 3, Quake 1, 2, HOM&M 5, MGS 1, 2, 4. RE 2, 3, 4, 7, GTA 4, 5, Dark Souls 1, 3. Najtrudniejszym mobem do zrobienia w 2D był kiblowy smok. [Reszta ekipy nie wie, czym jest kiblowy smok – przyp. Ekipa]

Czy w wersji 3D obecne przedmioty będą wyglądały zupełnie inaczej, czy też czeka je jedynie lekki lifting?

W 3D świat będzie bardziej szczegółowy, a co za tym idzie, trzeba będzie dopracować całą grafikę – to już nie jest kilka pikseli. Wszystkie przedmioty będą redesignowane i utrzymane w klimacie dark fantasy z zachowaniem swoich unikalnych cech.

Fubarxxx
Pijesz Żubra ?

Wali goryczą – teraz wlewam od czasu do czasu Spiżowe Ciemne.

Taerjanczy
Jakimi programami robisz grafikę?

Najpopularniejszymi do 3D i 2D, czyli Photoshop, 3DSMax i Zbrush.

orada
Co jest (lub było) najtrudniejsze w Twojej pracy?

Dotrzymać terminu ukończenia prac nad danym projektem – zawsze coś wyskoczy po drodze, albo coś się zepsuje, czy też program zawiesi.

seba11pl
Czemu 3D się tak opóźnia?

Chcemy mieć pewność, że dostarczymy najwyższej jakości grę, w którą sami będziemy chcieli grać. Jeśli pewne rzeczy wymagają dopieszczenia, to poświęcamy im należyty czas.

20170131_180957

ViconiaDeV
Co z Pazdanatorem? Czy radosna twórczość zlotowa odeszła w zapomnienie?

Pazdanator czeka w honorowym miejscu na swoją kolej. Wygląda na to, że zostanie czempionem w Taern Broken Ranks.

Skiny do petów.

Chcemy, aby miały tony skinów w każdej gamie. Od słodkich, do krwiożerczych – do wyboru, do koloru. Trochę już mamy, zobaczymy co czas przyniesie.

Efekty fx na sprzęcie.

Nowy silnik daje nam pewne możliwości. Zobaczymy co powiedzą testy wydajnościowe.

Nocturno
Jak zdrówko?

Plecy bolą, ledwo widzę, kasłam, ale do premiery dożyję 😉

Veria
Dlaczego zdecydowałeś się na pracę grafika?

Myślałem jeszcze o karierze sportowej, ale polska rzeczywistość szybko wybiła mi to z głowy. Został plan B 🙂

Czy rysowałeś kiedyś mangę?
Nie rysowałem nigdy komiksu, a zwłaszcza japońskiego. Natomiast sporo gołych bab w stylu mangowym, czy innym kawaii, namalowałem.

Oglądałeś/oglądasz anime lub czytałeś/czytasz mangi? Jeżeli tak to jakie?
Ulubione mangi to Battle Angel Allita (oryginalne) i Akira. Z anime: Ninja scroll, Akira, GiGi, General Daimos, Kapitan Jastrząb. No i Dragon Ball.

Ulubiony pokemon ? :D:D
Ten zdeptany pod butem 🙂

Dunebo
Masz Ferrari?

Włoskie fury to ścierwa – niedługo kupuję nowego Nissana GTR. Podkładkę pod myszkę, ale to zawsze coś.

Lubisz placki?
Tylko z kuchni mojej dziewczyny 🙂

IMG_20170131_111754

Nemeria:
Gdy wymyślasz nową postać (np. Bossa, żeby był przykład walki), to w ilu konfiguracjach musisz go narysować, by powstała animacja? Czy rysujesz każdą pozycję, z której składa się animacja, czy jedynie nakłada się jakieś punkty ruchu i “ot, tyle”?
Czy masz pełną dowolność w detalach, czy jednak są nałożone ograniczenia przez np. wydajność serwerów, bądź inne czynniki? Jak tak to jakie?
W jakim programie polecasz rysować? Wiem, że to pytanie już padło, natomiast bardzo mnie interesuje odpowiedź 😉
Czy zadaniem grafika w Waszej ekipie jest “tylko” rysowanie? Zajmujesz się dodatkowo animacjami bądź czymś innym?
By dołączyć do ekipy wystarczy odpowiednie portfolio?

Gdy tworzę nową postać, rysuję ją na tyle dokładnie, na ile to potrzebne grafikowi 3D, aby zrobił resztę jak trzeba (przód ,tył, bok). Gdy model jest gotowy, to animator czasami nie ma pojęcia jak ma się poruszać – wtedy ja udaję tego stwora z pełna powagą, poruszam się jak pająk i wydaję przedziwne odgłosy – wszystko to jest nagrywane, by animator mógł użyć tego jako przydatnej informacji. By dołączyć do naszej ekipy jest potrzebne odpowiednie portfolio i aktualne badania lekarskie.

Monterevoli:
Czy będą animacje ekwipunku i czy będą widoczne na mapie tak jak np. Vorleah?
Czy peleryny będą miały lepszy wygląd niż dotychczas?
Co z krągłościami u żeńskich postaci?!

Animacje fx ekwipunku są w planach – wszystko rozstrzygnie test wydajnościowy. Kobiety? Heh, całe to 3D tak naprawdę jest po to, żeby kobiety w Taernie wyglądały pięknie 😉

Jak żyć?

Jak żyć? Dziesięć pompek z rana, zdrowaśka i do przodu 🙂

Mamy nadzieję, że Q&A się Wam spodobało. Kto powinien być kolejną osobą odpowiadającą na Wasze pytania? 🙂

61 thoughts on “Sprzęt, Q&A z Tomkiem i TaernCon 2017 – Obecnie pracujemy nad… cz. 117

  1. Nawet spoko blog, sporo o tworzeniu grafik, modeli, przynajmniej konkretne informacje.

    Jeśli chodzi o zbroje wariant 1 dla mnie niemożliwy do zrealizowania, od razu bym to skasował z tej listy. Bierzecie pod uwagę, że połowa sheedów i rycerzy ma vorleah jako podstawową zbroję, często wyexpioną na 7-8? Poza tym są jeszcze różne wariacje z eq innym niż zbroje, nie wiem czy tylko zbroje chcecie zablokować. Takie obostrzenie mocno ograniczy warianty budowania postaci, a bez podklas i craftingu to spory cios dla rozgrywki, możliwości budowania różnych wariantów postaci.

    Wywiad też OK, chociaż dla mnie zbyt dużo odpowiedzi na pytania z serii nic nie wnoszących, niezwiązanych z Taernem, grafiką, wolałbym więcej konkretów. Wiadomo, że na tym etapie nie może być żadnych deklaracji, ale niektóre pomysły mi się podobają, a zasiane zostało ziarnko nadziei 🙂

    Gathril, Wendigo 🙂 Żeby nazw nie znać! Wstyd! Przy okazji możecie zastanowić się czy nie zmienić nazw części przedmiotów, 98% graczy ma problem z czytaniem poprawnie nazwy, a co dopiero jej powtórzeniem lub napisaniem, np: gathril, dagorilm, karlder etc.

    Pozdrawiam

  2. Z tego co widze to EQ będzie ładnie popsute… Tak jak się spodziewałem
    Brak Morpha i Pigmentow? PIGMENTÓW? I MORPHA? Morpha?! Pigmentów?!
    Nie możecie tego zrobić 😡
    Zgodzę się z Szymdaro jeśli chodzi o kwestie zbroi.
    Mam nadzieje, że jakoś to wszystko pogodzicie i morphowanie oraz malowanie itemow będzie nadal możliwe w 3D… bez tego to nie będzie to samo :/

    Odbijając od tematu…
    Może mały upek z poprawą bugów? Czasami potrafią baaardzo przeszkadzać na Moranie 🙁

  3. Z tego co pamiętam, tak chwaliliście ten nowy silnik na którym będzie Taern 3d. Ze wszystko będzie takie piękne i miodzio. A tu na każdym kroku, w każdej wypowiedzi PanTomek wspomina o “Testach Wydajnościowych”. Mam nadzieję ze się nie okaże, że do płynnej animacji będzie potrzeba 4 rdzeni i 2x Gforce Gtx1080.

    • Właśnie po to żeby nie było potrzeba GTX1080 bardzo uważamy na każdym kroku na optymalizację. W tej chwili gra działa w 60 klatkach na 5 letnich zintegrowanych kartach graficznych (HD Graphics 4000) w full detalach.Czyli wymagania są super niskie jak na nowoczesną grę. Ale im więcej bajerów wizualnych dołożymy tym wymagania będą wyższe. Przed nami jeszcze kilka ważnych decyzji i chętnie słuchamy waszych opinii co jest dla was najważniejsze jeżeli chodzi o wygląd sprzętu.

      • A czy jest możliwość takiej optymalizacji, bądź tak napisania kodu, żeby “wodotryski” i inne bajery były dostępne dla graczy z dobrym sprzętem, tzw. full wypas by wtedy było. Jeśli ktoś dysponuje zintegrowanymi kartami lub starym sprzętem poodznaczał by sobie ptaszki w ustawieniach grafiki i by mógł się cieszyć płynną grą bez tych wszystkich smaczków.

        • Jest taka możliwość i tak też to robimy wszędzie gdzie jest to możliwe. Natomiast niektóre rzeczy muszą być widoczne u wszystkich na każdych ustawieniach graficznych – np. kolorowanie sprzętu. Trochę słabo by było żeby twoje pigmentowane eq widzieli tylko ludzie z ustawieniami graficznymi na high 🙂

  4. A co z graczami, którzy teraz mają takie morphy? Np. MO z zbrojka z setu dla BB, Pepq z Larkas ma morph kaishi, częstym morphem na fizolach jest też diabolo itp itp.
    Jestem za opcją 3. Blokada to byłby OGROMNY cios dla graczy.

  5. nowa gra,nowy silnik nowe możliwości a co chwile ograniczenia XD
    tego nie będzie tamto może nie działać,w ramach optymalizacji zabrane będzie to i tamto,a i jeszcze do teg dodajcie ograniczenia ze zbrojami-tak trzymać
    tyle pracy i czasu i równia pochyła
    poprostu tyle bulu i rzalu …

    • Jako osoba pracująca przy Taern Broken Ranks nie przypominam sobie, żebyśmy “co chwilę ograniczali” i “tego nie będzie tamto może nie działać”. Przeciwnie, oprócz przerabiania gotowej treści dodajemy różne ‘bajerki’, które nie mogły być zrealizowane w 2d. Wymienialiśmy przykłady takich rzeczy na blogu, choćby we wpisach nt interfejsu.

      A tutaj czytam komentarz o “licznych ograniczeniach, nie działaniu tego i tamtego, zabieraniu” itd. Można wiedzieć, w jakim celu w komentarzach przekłamujesz nasze informacje i piszesz nieprawdę?

      PS.
      To, że coś zmieniamy (czyli chcemy, żeby fizol wyglądał jak fizol, a mag jak mag, a nie że rycerz może się ubrać w maga ognia i go udawać), to nie znaczy, że “nie będzie działać” “zabieramy to i tamto” i “równia pochyła”. Nie lękajcie się. Zrobimy tak, że będzie fajnie.
      Inaczej, ale też fajnie, a może nawet fajniej.

      • to se przypomnij :pigmenty,morfy,fizolskie zbroje na magach.
        u was zawsze upgrejd był tylko w obietnicach,faktycznie okazywał się wyłączeniem jakiejś możliwości. a jakoś dodania wachlarza możliwości nie widać przy tym CZY DE,raczej znowu szykuje się zwężenie lol.
        A jako osoba pracująca przy taernie za co odpowiadasz?może to powiesz kto tam ciągle zawala terminy i kogo praca tam przerasta?

  6. Jestem zadowolony ze wkoncu pokazaliscie eq w tak bieglym tempie prac chociaz liczylem na 10 rarow a nie jeden no ale przeciez prace ida tak szybko ze w miesiac udalo sie zrobic 1 rar! Jeszcze 10 lat I doczekamy wszystkich rarow a potem tylko epiki I sety 🙂

  7. Do wyboru bym wzial opcje 2 chyba ze w miare bedzie wczytywalo lagujacym graczom to eq bo inaczej bedzie tragedia wspolnie grac 🙂 czy zatek w br pojawi sie cos sensowniejszego niz suwaki w pigmentach tak by latwo uzyskac oczekiwany kolor? Moze paleta kolorow?

    • Tak, suwaki nie były najszczęśliwsze i bardzo byśmy chcieli coś sensowniejszego, ale na dzień dzisiejszy trudno nam cokolwiek powiedzieć o rozwiązaniu. Być może pozostaną tylko skiny, jako różnorodność ekwipunku. Skinów chcielibyśmy mieć z czasem naprawdę mnóstwo do wyboru.

      Chcemy działać tak, żeby uzyskać różnorodność ekwipunku w grze, ale równocześnie zachować w niej fajny klimat. Bo nie wiem jak wy, ale ja tam nigdy nie gustowałam w biegających po Taernie różnych takich różowych ryckach, itp 😉

      ps. tak wiem, o gustach się nie dyskutuje… 😉

  8. Mam nadziejke że wybierzecie ten 3 pomysł że różny wygląd sprzętu dla każdej profesji pal licho wydajność niech się dłużej ładuje

  9. Bardzo fajny wpis. Chociaż czuję, że teraz motywem przewodnim każdego bloga będzie sformułowanie “testy wydajnościowe” 🙂 Biorąc pod uwagę ilość pracy która jeszcze przed Wami, zwłaszcza jeśli chodzi o sprzęt, morphy, unikalny design i – co oczywiste – testy wydajnościowe, poważnie obawiam się o premierę w tym roku 🙂 Roboty jest jeszcze w cholerę!
    Ach, byłbym zapomniał! Do zobaczenia na zlocie 🙂

    • Ja osobiście u Druida chciałbym zobaczyć taką animacją: Postać uderza w ziemię/podłoże i po chwili z gleby wyrastają krzaki/pnącza przemieszczające się w stronę przeciwnika 😀 Ale to tylko marzenia xD

  10. (Uber hiper), najlepsze rozwiązanie moim zdaniem, jak coś robić to już po całości. Co do ustawień grafiki ciekawe by była specjalna opcja dla graczy z oporowymi
    konfiguracjami PC ^^

  11. Pan Tomek równy gość, ciekawe odpowiedzi :). 3 pomysł ze sprzętem jest oczywiście najlepszy ale i najbardziej pracochłonny i wymagający. Może najpierw zostańcie przy pomyśle nr. 2 przy którym jest najmniej pracy i nie jest tak restrykcyjny jak 1. Przy pierwszym pomyśle był by problem bo wielu graczy ma pomorfowane postacie magiczne na fizoli i odwrotnie. Opcje sprzętu najbardziej dopracowanego możecie przecież wprowadzić w którymś z upków w gotowej już wersji 3D i nie przejmować się na razie takimi detalami. Tym czasem zajmijcie się kończeniem grywalnej wersji TBR bo widzę że cierpliwość niektórych graczy jest na wykończeniu. Nie chciała bym sama biegać po pustych mapach za pół roku :).

  12. Pigmenty i morphy są już długo i większość je lubi/przyzwyczaiła się do nich. Zmiany w nich na siłę nie są potrzebne. Zostawcie tak jak jest, albo chociaż spróbujcie nie zmieniać ich jakoś drastycznie. Zmiany typu nie można pomalować całego eq na dany kolor tak jak w 2d, czy też nie można nagle morphnąc klaty dla maga na fizola nie mają sensu i psujecie tym rozgrywkę.

  13. pewnie już było ale jest taka możliwość żeby zmiana grafiki w ustawieniach zmieniała bardzo dużo? Np. na niskiej grafice byłoby podobnie do obecnego
    2D a na maksymalnej byłoby wszystko co uda wam się do gry włożyć. Wtedy każdy dostosuje grafikę do swoich możliwości

  14. Drygu i ekipio naciągacie strunę . Nikt nie będzie czekał 3 lata na grę on-line w 3D HD albo 4k albo włożysz kasę w ludzi i większy zespół albo sam będziesz grał pamiętajcie że sklep Google play szybko zweryfikuje w komentarzach apke i grę

  15. Czy w tym roku na TaernConie również będziemy mogli spodziewać się konkursu dla par? Jeśli tak, to z pewnością się pojawię!

  16. Przedmioty utrzymane w fajnej stylistyce. W końcu podobny odcień metalu, będzie łatwiej dopasować morphy. Natomiast mam zastrzeżenie co do cieni, a raczej ich braku, szczególnie widocznego na zbroi – jest przez to trochę płaska (resztą eq super, szczególnie garczek ?).Super by było gdyby postać w miejscach takich jak jaskinie była nieco przyciemniona, bo na screenie z Beirn bardzo się wyróżnia zamiast sprawiać wrażenie zintegrowanej całości. Ogólne wrażenie jest całkiem nieźle bo widać, że gra zmierza w kierunku ‘skromnie, ale z klasą’, tak jak nowe rpgi Obsidian’u, a nie w kierunku tandety na Androida.

    PS pytanie niekoniecznie o grafikę, ale czy planujecie może system reputacji? Byłby świetnym urozmaiceniem w questach, bo z każdym przeczytanym dialogiem mam wrażenie że moja postać to pusia, która na dodatek ma problemy z logicznym myśleniem.
    Pozdrawiam

      • Akurat uwaga dotyczyła questa Femme Fatale. Z tego co pamiętam przy głównej linii fabularnej nasza postać też nie jest przykładem męstwa i rozwagi, ale nie pamiętam dokładnie o jakie questy chodzi (coś mi świta epizod z Desmondem). Ale może mam zbyt duże wymagania, w końcu jak na sieciówkę to questy stoją i tak na wysokim poziomie 🙂

  17. No mój druid nie po to wygląda jak paladyn z mieczem w fajnej zbroi, żeby potem nie mógł tak wyglądać. Mało kto ma teraz komputer z dirta. Wieksze wymagania spoko

  18. Wygląda to super, jedyny ból jest oczywiście taki, że sto lat musimy czekać, żeby się doczekać. Ale wiem, że warto, podzielam waszą opinię w tej kwestii, lepiej przetrzymać ból dupy graczy z przedziału wiekowego 12-16 i wypuścić coś epickiego, niż bawić się w półśrodki. Kocham was miśki trzymajcie się ciepło

    P.S. Jak po wypuszczeniu 3D (i po roku naprawiania błędów w związku z tym przełomowym update) nie zrobicie podklas, będzie bicie. Powiedzcie: będą podklasy? Są poważnie rozpatrywaną opcją? Nieraz z młodszym bratem wymyślałem możliwe podklasy do Taerna, niech ten sen się w końcu ziści, nawet jako obietnica.

  19. No i mamy odpowiedź dlaczego BR nadal nie ma (i prędko nie będzie). Zamiast robić swoje tak jak miało być, zajmujecie się zupełnie innymi kwestiami tzw. “pierdółkami” które są istotne do gry ale nie muszą być spełnione od razu. Jeśli dalej takim tempem będziecie poświęcać swój czas na BR to niestety ale to się nigdy nie ukaże. Osobiście polecał bym zrobić podstawę, ruszyć do testów, wyłapać bugi, poskładać wszystko, i wio. Cała reszta tych “bajerów” można zrobić, update i gotowe. Raczej wszyscy by woleli prędzej zagrać w BR niż czekać w nieskończoność (Pewnie BR było by już gdyby nie co chwile nowy bajer). Bo fakt faktem nie chce “trolować” ale wasz obecny system pracy idzie w złą stronę. Inni pewnie uważają że to do przodu ale tak naprawdę każdy “bajer” nad którym wy się głowicie i tracicie czas zmienia się w dni, tygodnie i tak dalej – ukończenie jednego, da pomysł na drugi, trzeci i tak do następnego roku. Niestety od kilku miesięcy już prawie że zaprzestałem grać w Taern ponieważ nie ma nic nowego, nic ciekawego tam wprowadzonego – tylko czytam blogi ale jak widzę co chwile nowy “bajer” to dodaje +1miesiąc do BR. DRAMAT!

    • Dobre pytanie, to raczej kwestia animacji przy używaniu umiejętności blok tarczą. Jak ataki wchodzą na uniki sheeda to się ładnie giba, a rycerz wcale się tarczą nie zasłania 🙁

  20. Mam dwa pytania. Jedno czy w BR zamierzacie wprowadzić do wyglądu rękawice? Dotąd za wygląd rękawic postaci robiła zbroja. Drugie pytanie to czy w BR zmienicie sposób trzymania miecza i tarczy przez łucznika? Jest on trochę brzydki.

    • Idąc tym tokiem rozumowania, z którym się w pełni zgadzam, tak jak rękawice pasy też mogłyby być widocznym elementem ekwipunku. Tylko skoro już testy wydajnościowe mają ograniczać tworzenie czterech wariantów zbroi czy wręcz możliwość używania, to co dopiero dorzucić do tego po 4 warianty każdego paska i rękawic, znów problem z morfami – obecnie raczej mało, ale w przypadku uwidocznienia na pewno znaleźliby się chętni. Zdecydowanie więcej malowania grafik.

      Rozważaliście w ogóle taki wariant? Nie wydaje mi się.

      • Rozważaliśmy opcję widocznych rękawic. Jednak chcąc utrzymać możliwie jak najniższe wymagania sprzętowe póki co z niej zrezygnowaliśmy. Ale nie wykluczamy, że w przyszłości, w którymś upku dodamy taką możliwość.

  21. lepiej juz odpalic ten caly burdel i z miesiaca na miesiac prowadzic oddzielny blog z zapytaniami do graczy czy w piatek zrobimy upek z ruchomymi rekami i kolorowymi rekawiczkami czy moze z widocznymi sutkami u kobitek

    • czyżby kolejna osoba miała dosyć?
      ojoj przecież to dopiero 3 latka czekamy na upek z malowanki.przed nami jeszcze crafting i podklasy-wiem szymdaro mówił XD

  22. Witam
    Mam kilka pytań dotyczących wersji 3D. Być może niektóre się już pojawiły , ale jakoś przez to przebrniecie.

    1. Czy planuje się w grze dodać opcje tzw. reputacji gracza? Tak aby w Queście w którym wszystkich morduje już w następnym miało to swoje konsekwencje , anie jak dotychczas może być już niewiniątkiem. Poza tym podczas czytania dialogów nikt nie będzie klikał bez opamiętania byle do przodu bo i tak za zwyczaj ma tylko jedna opcje wypowiedzi. To tak jakby nasze postacie robiły tu bezmózgie Yeti.

    2. Kwstia tarczy u postaci magicznych ( voodoo , mag ognia , druid ). Dlaczego muszą one wydawać punkty w siłę aby założyć smugę skoro z siły nie korzystaja w żaden inny sposób. Barbarzyńca używa jej jak najbardziej , to samo tyczy się łucznika , sheeda czy rycerza. Przeciez tarcza dla postaci magicznych w innych tego typu grach to troszkę wyobraźni i mamy pole siłowe itp. które reczej logika nakazuje wymagałby użycia np mocy lub wiedzy ewentualnie obu jednocześnie.

    3. Co stanie się z dropieniem gotowych skinów ( wzrok głębin , wodny tancerz , zmierzch adelweiga ) skoro dwa z nich sa typowo pod fizoli a istnieje opcja ze magiczna postać go zdobędzie i zapragnie go ma morfa. Magiczne postacie znowu w plecy jak w przypadku tarczy.

    4. Gra jest utrzymywana w klimacie średniowiecza. W tej epoce dominowały ubiory raczej mroczne , szarawe itd. ,ale tez nie brakowało na dworach kolorowych strojów ( barwy herbów rodowych ) czy tez ornamentowane suknie i spódnice , gorsety kobiece. Co za tym idzie nie odbierajcie graczom decydowania się na gotowe eq w barwach brązowo-szarawych , także ze strony graczy proszę o wyrozumiałość odstawmy różowe zbroje i stalowe elementy oręża dajmy im dalej nim pozostać w należytych barwach. Idąc dalej tym tropem epoki średniowiecza zachaczając nieco o starożytność dlaczego nie zróżnicujecie w sposób wyraźny eq dla “fizoli”? Przeciez na przestrzeni wieków były różne style począwszy od lekkozbrojnych rzymskich zółnierzy i greckich hoplitów poprzez równie zwiewnie ubranych tyleż mocniej opancerzonych seracenów kończac na tym co mamy potężnie opancerzonych rycerzy zachodniej europy i barbarzyńców z dalekiej północy. Style w jaki ubieraly się poszczególne klasy wojowników niosły za sobą specyficzne rodzaje broni białej. Halabardy , włócznie , piki , krótki miecz rzymski/grecki czy tez miecz saraceński. Nalży równiez zrobić ukłon w strone płci pieknej i wprowadzic suknie , spódnice lub tuniki (coś dla pań). Co się tyczy postaci magicznych tu także można dodac nieco kolorytu i puścić wodze fantazji wzorując się na filmach np. kapelusz Gandafla z filmu “Władca Pierścieni” , wspomnianej przezemnie wczesniej garderoby dla pań (sukna od szyji w dół jednolite) w sredniowieczu używali też medycy (czyt. w grze postacie magiczne). Nasze postacie to nie dzieci kwiaty żeby ganiały non stop w dzwonach.

    Pozdrawiam
    P.S.
    Mam nadzieje , że niektóre pomysły się przydały,dały do myślenia i pomogą w realizacji pragnień graczy. Może zostano wprowadzone z czasem.

    Melthoen

    • Melthoen, Dziękuje za ciekawy wpis.
      Przewidujemy kolorowanie sprzętu ale postanowiliśmy ,że będzie ono odbywało się na bardziej kontrolowanych zasadach – zdefiniujemy palety kolorów jak i miejsca na sprzęcie gdzie można je zmieniać : np naramienniki, opachy, taszki, zbrojne fartuchy itd – wszystko po to by można było dopasować sprzęt pod własny pomysł z zachowaniem charakteru tego przedmiotu oraz spójności ze światem.
      Pozdrawiam:)

  23. Mało sprostowanie.
    4. … Co za tym idzie nie odbierajcie graczom możliwości decydowania o wyglądzie i skazywania na gotowe eq w barwach brązowo-szarawych…

  24. Tak mi się przypomniało – aż się prosi o drop skinów z trzech oficerów, których lejemy po drodze na Admirała. W moim odczuciu zrobieni sa świetnie (kaski maja genialne).
    Może warto dodać taki “myk” jeszcze przed wprowadzeniem BR, jako alternatywę do jedynego dropu skinów z instancji Aqua?

  25. Cały blog pod kątem słabej wydajności nowych silników które miały być (bynajmniej rok temu miały być) mega super wydajne. Najbardziej boję się tandety, że zgubicie klimat, swój własny osobisty i że milion drobnych nic nie znaczących zmian w sumie zamieni orła w kurę z jarmarku…
    Odkładana premiera nie z miesiąca na miesiąc, a z roku na rok, może spowodować też to, że to co było nowe, nowoczesne i fajne w 2015- w 2018 może okazać się już stare nijakie i mało odkrywcze. Te różne szczegółowe do bólu drobiazgi to chyba rzecz dla mini upków comiesięcznych, a nie dla ciągłego dopracowywania czegoś, co i tak nie wiadomo jak zostanie przyjęte przez ogół.
    Nie marudzę, jestem wierna fanka taernu i nie tęsknię za 3D bo lubię to starodawne 2D, ale starą wersje olaliście już tak dawno, ze czas na czekanie chyba się już kończy?

  26. Witam, washi jest czymś paskudnym. Ni to rakiety śnieżne, ni to szyszki, ni to patelnie. To “coś” nie wygląda na poważną broń 🙂

    Z cyklu mała rzecz a cieszy – może jakieś “opaski” na zbroi (np. na ręce) dla kanclerzy gildii? O widocznych na budynkach emblematach gildii wiadomo.

    Nie wiem, czy w planach rozważane są pory dnia. Jeśli tak, to będzie pole do popisu, np. wprowadzenie typowo nocnych champów (nie musi to być wąpierz, choć niewątpliwie mógłby takim być).

    Wciąż brakuje mi bohaterów np. śląskich legend – mamy w grze kopalnie, przecież taki Skarbnik pasowałby tam jak ulał, aż się prosi o instę typu – opuszczona kopalnia koldów.

    Ognisty smok także byłby mile widziany.

    Łucznicy jak rozumiem otrzymają kołczany, nie żeby była to dodatkowa część eq, jedynie w celach powiedzmy estetycznych? Bez nich ich postać nie będzie pełna. Plus widoczne cięciwy.

    Las Nijah, w nim driady, wrakowisko, jakaś lokacja z elementami pustynnymi i świat gry będzie zdecydowanie bardziej kompletny.

    Pozdrawiam

  27. A tak sobie myślę, czy by się nie dało zastosować starego patentu ze stron internetowych – gdzie wczytuje się najpierw grafika w słabszym formacie, aby się potem “poprawić” to wczytałoby grę szybciej, a po jakimś czasie wygładziło krawędzie, ale a już wczytanej grafice. Słabsze maszynki u graczy, zwłaszcza tych z wolniejszym netem, sprawią, że ich gra będzie mniej zaawansowana graficznie, ale będzie działać im szybko, a kto ma porządne GPU i szerokie łącze będzie miał swoje bajery – może w tą stronę?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *